O marce:

Zakłady Porcelany Stołowej „LUBIANA” SA w Łubianie są jednym z największych producentów porcelany w Europie, z potencjałem rocznym 15000 ton.

Lubiana S.A. to nowoczesna marka oferująca porcelanę stołową na najwyższym, światowym poziomie. Specjalizuje się w produkcji porcelany o wysokich parametrach jakościowych, która doskonale sprawdza się w gastronomii, hotelach, ale też w użytku domowym. Klienci biznesowi oraz indywidualni mogą wybierać spośród wielu fasonów i dekoracji.

Fabryka 2019r.

Systematycznie wprowadzając nowe produkty, często nowatorskie, o nieregularnych kształtach „Lubiana” nie tylko dąży do zaspokojenia oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów, a – przede wszystkim – wyprzedza je. Produkty z „Lubiany” w 70% to eksport, dzięki czemu można je spotkać na stołach całego świata. Spółka sprzedaje wyroby w 40 krajach na świecie. Wdrożenia nowych wyrobów i dekoracji tworzone są we współpracy z projektantami z Europy. Takie działanie zapewnia ofertę zgodną z trendami i potrzebami rynku.

Stone Age

Nowoczesna organizacja i wyspecjalizowana załoga gwarantują wysoką niezmienną jakość usług i produktów. Własne Centrum Wdrożeniowe zapewnia Spółce możliwość tworzenia wyrobów o bardzo skomplikowanych kształtach, powstaje tu również oprzyrządowanie i wyposażenie do produkcji.

Historia Lubiany rozpoczęła się 1 września 1969 r., kiedy w Łubianie zostało otwarte jednozakładowe przedsiębiorstwo produkujące porcelanę. Powstało w ramach planu rozwoju przemysłu ceramicznego, który zakładał stworzenie zakładu porcelany w północnych rejonach naszego kraju.

Dlaczego akurat Łubiana? To właśnie tutaj odnaleziono bardzo dobre warunki wodne, teren umożliwiający powstanie zakładu oraz ludzi, którzy gotowi byli do pracy.

Lokalizacja zakładu została zatwierdzona przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów już w lipcu 1962 r., a projekt wstępny dwa lata później. Wszystkie plany tworzone były w oparciu o dążenie do wybudowania w Łubianie Zakładu Porcelany Stołowej na najwyższym poziomie światowym oraz stałą obserwację rozwoju przemysłu ceramicznego w krajach przodujących oraz przemysłu maszyn ceramicznych. 

Ponad 20 lat później, po licznych zmianach i przekształceniach, 31 marca 1992 r., firma została przekształcona w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa, a w 1995 r. jej akcje zostały wniesione przez Skarb Państwa do funduszy inwestycyjnych.

17 września 2002 pakiet większościowy akcji Lubiana S.A. został sprzedany Zakładom Przemysłu Jedwabniczego Wistil S.A. Natomiast w latach 2003-2012 Lubiana S.A. przejęła 99% kapitału akcyjnego Porcelana Chodzież S.A. oraz 86% udziałów Zakładów Porcelany Ćmielów Sp. z o.o.

W roku 2018 powołano do życia Polską Grupę Porcelanową, będącą połączeniem potencjału dwóch firm: Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. oraz Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A., skupiających cztery wiodące na polskim rynku marki. Razem, tworzą obecnie jedną z największych Grup Kapitałowych w branży.