Historia Zakładów Porcelany Stołowej „Lubiana” S.A.

Lubiana swoją działalność rozpoczęła 1 września 1969 r. jako przedsiębiorstwo jednozakładowe. Ponad 20 lat później – 31 marca 1992 r. – firma została przekształcona w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa, a w 1995 r. akcje Spółki zostały wniesione przez Skarb Państwa do funduszy inwestycyjnych. 17 września 2002 pakiet większościowy akcji Lubiana S.A. został sprzedany Zakładom Przemysłu Jedwabniczego Wistil S.A., który obecnie posiada 90,7% akcji. W latach 2003-2012 Lubiana S.A. przejęła 99% kapitału akcyjnego Porcelana Chodzież S.A. oraz 86% udziałów Zakładów Porcelany Ćmielów Sp. z o.o., co czyni ją największą grupą porcelanową w Europie.
Dziś fabryka zalicza się do liderów światowego przemysłu porcelanowego, zarówno w zakresie potencjału produkcyjnego, oferty, możliwości technicznych, a co równie ważne, doświadczenia i zaangażowania załogi.

Zakłady Porcelany Stołowej „LUBIANA” SA w Łubianie są jednym z największych producentów porcelany w Europie, z potencjałem rocznym 15000 ton. 

Lubiana S.A. to nowoczesna marka oferująca porcelanę stołową na najwyższym, światowym poziomie. Specjalizuje się w produkcji porcelany o wysokich parametrach jakościowych, która doskonale sprawdza się w gastronomii, hotelach, ale też w użytku domowym. Klienci biznesowi oraz indywidualni mogą wybierać spośród wielu fasonów i dekoracji.  

Systematycznie wprowadzając nowe produkty, często nowatorskie, o nieregularnych kształtach „Lubiana” nie tylko dąży do zaspokojenia oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów, a – przede wszystkim – wyprzedza je. Produkty z „Lubiany” w 70% to eksport, dzięki czemu można je spotkać na stołach całego świata.Spółka sprzedaje wyroby w 40 krajach na świecie. Wdrożenia nowych wyrobów i dekoracji tworzone są we współpracy z projektantami z Europy. Takie działanie zapewnia ofertę zgodną z trendami i potrzebami rynku.

Nowoczesna organizacja i wyspecjalizowana załoga gwarantują wysoką niezmienną jakość usług i produktów. Własne Centrum Wdrożeniowe zapewnia Spółce możliwość tworzenia wyrobów o bardzo skomplikowanych kształtach, powstaje tu również oprzyrządowanie i wyposażenie do produkcji.

W roku 2018 powołano do życia Polską Grupę Porcelanową, będącą połączeniem potencjału dwóch firm: Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. oraz Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A., skupiających cztery wiodące na polskim rynku marki. Razem, tworzą obecnie jedną z największych Grup Kapitałowych w branży.