Polska Fabryka Porcelany

„Chodzież” S.A.

Początki fabryki w Chodzieży sięgają 1852r kiedy powstała fabryka fajansu. W 1942r – produkcję fajansu zastąpiono porcelitem 1962r – rozpoczęto budowę nowej fabryki produkującej porcelanę 1992r – powstaje firma Zakłady Porcelany i Porcelitu „Chodzież” S.A. 2002r – firma zostaje wykupiona przez obecnych właścicieli 2013r – Połączenie z fabryką w Ćmielowie – Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. 2018r – Powstanie Polskiej Grupy Porcelanowej

Chodzież to jedna z najstarszych marek polskiej porcelany. Nasze początki sięgają 1852 roku. Początkowo, fabryka w Chodzieży produkowała naczynia fajansowe, w 1896 roku dodała do swojej produkcji porcelanę. Losy Chodzieskiej Manufaktury na przestrzeni wieków były burzliwe, firma przechodziła z rąk do rąk, aż w roku 1926 Spółka Akcyjna Fabryki Porcelany w Ćmielowie, stała się właścicielem Chodzieży i połączyła fabrykę porcelany i fajansu w jedną całość. Po wojnie w latach 50 dzieje obu fabryk się rozeszły, aż do 2013 roku, kiedy to rozpoczął nowy rozdział w życiu fabryki. Wtedy to nastąpiło połączenie manufaktury w Ćmielowie z fabryką w Chodzieży, dzięki czemu powstała firma, będąca największym producentem cienkościennej porcelany w całej Europie.

Kolekcje „Chodzieży” zostały zaprojektowane w większości przez projektantów zakładowego Ośrodku Wzornictwa, którego korzenie sięgają początków działalności firmy. 

Dziś nasza chodzieska porcelana towarzyszy nieprzerwanie codziennym posiłkom w polskich domach, odpowiada na potrzeby kolejnych pokoleń i łączy w sobie funkcjonalność i nowoczesność z głębokim przywiązaniem do tradycji.


Obecne trendy wskazują, że porcelana jest doceniana zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i przy wyborze serwisu na specjalne okazje. Chcemy na co dzień jeść w estetycznym otoczeniu, a posiłki serwować w nowoczesnych i funkcjonalnych naczyniach, nie czekając na wyjątkowe święto. 

Vega

Cechą charakterystyczną naszej porcelany jest delikatne i eleganckie wzornictwo, przepiękne złocenia oraz formy nawiązujące do luksusu zamierzchłych czasów.

W naszej ofercie znajdziesz rodzaju serwisy do kawy i herbaty oraz serwisy obiadowe, które urzekają wyjątkowym designem i piękną formą. Ponadczasowa biel w połączeniu z delikatnymi złotymi zdobieniami będzie ozdobą każdego stołu i uświetni swym urokiem każde domowe przyjęcie.  

Kolekcje Chodzieży to przykład „domowej porcelany” – klasyczne i nowoczesne projekty, które znajdują się na stołach milionów Polaków i sprawiają, że codzienność staje się wyjątkowa.

Różnorodność tradycyjnych i nowoczesnych wzorów pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie oraz cieszyć się pięknem wyjątkowej zastawy o wieloletniej historii.

Yvette


Szanujemy czas, którego mamy dziś wszyscy coraz mniej. Dlatego tak projektujemy chodzieskie kolekcje, by można porcelanę bez obaw myć w zmywarkach, a tym samym cenne chwile w pełni poświęcić na bycie z bliskimi. Zgodnie ze zmianami, które nieustannie zachodzą w sposobie wspólnego przeżywania posiłków oraz w kulinarnych zwyczajach wprowadzamy do oferty Chodzieży nowe projekty i naczynia, a większość elementów kolekcji można już kupić oddzielnie.