Jak wiadomo, porcelana to niesłychanie delikatne tworzywo, które, niestety, z łatwością może ulec różnym uszkodzeniom mechanicznym. Odpowiednie obchodzenie się z takimi wyrobami może zapewnić im długie życie i sprawić, że ich posiadacze będą mogli cieszyć oko ich pięknem przez lata.

Przechowywanie porcelanowych wyrobów, to jeden z kluczy do sukcesu. W zależności od rodzaju naczynia, należy odpowiednio je ułożyć. Oczywistym jest, że leżące na wierzchu, bez żadnego zabezpieczenia przedmioty łatwo mogą się stłuc. Jeśli chcemy, aby nasze talerze uniknęły porysowania, warto, podczas układania ich na sobie, położyć między nimi choćby ręcznik papierowy. Takie postępowanie zabezpieczy powierzchnię przed zarysowaniami, które potencjalnie może spowodować nieszkliwiony spód. W przypadku filiżanek niewskazane jest układanie ich na sobie. Może to spowodować pęknięcia pod ciężarem następnych naczyń.

Równie ważne jest mycie. Ten punkt w szczególności liczy się w przypadku wyrobów porcelanowych, które zawierają zdobienia. Ozdabianie polskiej porcelany odbywa się na dwa sposoby – wszkliwny i naszkliwny – które mają różną temperaturę wypału, a to wpływa na ich wytrzymałość. Chemiczne składniki kostek do zmywarki, wysoka temperatura wody oraz jej prędkość podczas mycia, mogą powodować zniszczenia niektórych ornamentów. Przed podjęciem decyzji o mechanicznym umyciu naczynia, należy zorientować się, czy takie czynności w przypadku danego modelu są dozwolone. Informują o tym ikony na opakowaniu. Takie informacje można znaleźć także na stronie Polskiej Grupy Porcelanowej. Mycie porcelanowych powierzchni nie sprawia ogólnej trudności, z powodu niskiej porowatości porcelany, która nie chłonie znajdujących się na niej płynów.

Niektóre wyroby nie powinny być także podgrzewane w kuchenkach mikrofalowych. Powodem jest wysoka temperatura oraz fale wytwarzane przez urządzenie, które mogą wywołać zniszczenia, zwłaszcza w przypadku zdobień zawierających metale, a więc złotych czy platynowych.

Pomimo swojej pozornej delikatności, porcelanowe wyroby mogą zachować niezmieniony wygląd przez lata, jeśli tylko ich właściciele w odpowiedni sposób będą o nie dbać.