Idealna porcelana do kawy lub herbaty

Ludzie delektują się kawą i herbatą od wieków, na przestrzeni których rozwinęło się wiele tradycji i zasad określających, jak w poprawny sposób przygotowywać, podawać i spożywać te napary. Wraz z odkrywaniem kolejnych lądów, mieszaniem się kultur i rozwojem cywilizacji, powstawały nowe rodzaje gorących napoi, do których tworzono lub dostosowywano odpowiednie naczynia. Wzrost popularności, jak i dostępności, kawy czy herbaty sprawił, że tradycyjne rytuały związane z ich parzeniem i piciem niestety zanikają. Istnieje jednak duże grono miłośników, którzy zwracają uwagę na najmniejsze szczegóły podczas podawania naparu.

Najlepszym materiałem do wykonania filiżanek jest porcelana. Dzięki prawie zerowej nasiąkliwości, bardzo łatwo się ją myje – nawet najmocniejszy napój nie pozostawi po sobie pozostałości w postaci osadu. Ponadto jest odporna na szok termiczny, więc nie popęka w wyniku zalania naczynia gorącą cieczą. Napoje podawane w porcelanowych filiżankach wolniej stygną, ponieważ materiał ten nie przewodzi ciepła. Na rynku istnieje wiele firm oferujących tego typu asortyment. Najbardziej znane, skupiające się wokół Polskiej Grupy Porcelanowej, oferują wspaniałe wyroby wytwarzane w Polsce, charakteryzujące się wysoką jakością i estetyką wykonania.

 

Entuzjaści herbat doskonale wiedzą, że prawie tak samo ważny, jak jakość herbacianych liści, jest dobór odpowiedniego naczynia. Najlepsze są filiżanki porcelanowe. Te przeznaczone do herbaty charakteryzują się szerokim obrzeżem – dużo szerszym niż typowe kawowe. Jego zadaniem jest lepsze rozprowadzenie aromatu naparu i ułatwienie delektowania się każdą zawartą w nim nutą. Ponadto ucho takiej filiżanki jest małe – ma się w nim zmieścić wyłącznie jeden palec. Pierwotnie pojemność takiego naczynia wahała się między 120 a 180 ml, jednak obecnie odchodzi się od tego kryterium. To, jak dużą filiżankę wybierzemy, zależy od naszych preferencji i potrzeb.

W przypadku kawy dobór odpowiedniej filiżanki jest bardziej skomplikowany. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kaw, które należy podawać na różne sposoby. Najmniejsze naczynie przeznaczone jest na mocną, czarną kawę, bez żadnych dodatków – espresso. Ma ono do 30ml. Do kawy mlecznej przeznaczone są nieco większe filiżanki, zbliżone pojemnością do herbacianych. Różnią się jednak kształtem. Porcelanowe filiżanki kawowe mają obrzeże zbliżone do szerokości podstawy, więc nie są rozłożyste, a raczej pionowe. Dodatkowo ucho filiżanki jest większe – tak, by mogły się w nim zmieścić 2-3 palce.

Przy zakupie zestawu filiżanek należy pamiętać także o spodkach. Te małe talerzyki nie są tylko wizualnym dodatkiem, ale pełnią także funkcję użytkową. To na nich należy położyć łyżeczkę. Chronią też m.in. przed ewentualnym rozlaniem się napoju.

Ważną zasadą jest samo serwowanie kawy i herbaty. Służą do tego czajniki i imbryki – które również można znaleźć wśród porcelanowego asortymentu Polskiej Grupy Porcelanowej. Szerszy, a zarazem niższy czajnik służy wg zasad do podawania zaparzonej już herbaty, natomiast wyższy i smuklejszy imbryk – do kawy. Obecnie często można zauważyć zastępowanie tych naczyń szklanymi dzbankami z sitkiem chroniącym napój przed przedostaniem się fusów. Kawę i herbatę można serwować także od razu w filiżankach. Jednak trzeba wtedy pamiętać, by podać filiżankę ze spodkiem z prawej strony gościa. To tam powinna się ona znajdować przez cały czas. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie trzeba martwić się już w jaki sposób nalać napar.

Dlaczego warto zwracać uwagę na takie szczegóły? Przede wszystkim sam rytuał picia kawy czy herbaty od wieków miał za zadanie zbliżyć do siebie ludzi. Dziś także popularną formą spotkań są wyjścia do kawiarni czy herbaciarni. Bardziej intymną wersją tego typu aktywności jest właśnie samodzielne zadbanie o to, by parzenie i spożywanie tych gorących napoi było za każdym razem wyjątkowym doznaniem. Warto w tym celu zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia, które nie służą wyłącznie poprawie smaku podawanych naparów, ale mają też cieszyć oko. Stąd tak ogromny wybór przeróżnych filiżanek, które czasem same w sobie są małymi dziełami sztuki. Ponadto wieczorne picie herbaty czy poranna kawa, która staje się rutyną, są dla każdego momentem zatrzymania się, odpoczynku. Warto więc w ten odpoczynek zainwestować i sprawić, by dawał jeszcze więcej przyjemności.

www.porcelana.pl