Zygmunt Niewiadomski to zaprzyjaźniony z Porcelaną Ćmielów artysta wszechstronny. Tworzy rzeźby, rysunki, obrazy, a nawet poezję. Dzięki pracowni ćmielowskiej fabryki Pan Zygmunt może tworzyć również figurki porcelanowe, które są nieodłączną częścią jego bogatego dorobku.
Dzieła artysty od niedawna możemy podziwiać również w wirtualnej rzeczywistości! W ramach pracy inżynierskiej powstał projekt zwany Wirtualną Galerią Sztuki, którego autorem jest Grzegorz Lipski. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Za pośrednictwem okularów VR możemy zapoznać się z całą twórczością Zygmunta Niewiadomskiego, przenosząc się w świat aplikacji mobilnej.
Zaletą takiego rozwiązania dla ludzi obcujących na co dzień ze sztuką jest z pewnością nieograniczona dostępność do zdigitalizowanej galerii. Atutem jest również pełna swoboda w podziwianiu eksponatów, które możemy oglądać z bliska bez strachu o uszkodzenie cennych zbiorów. Niszowe galerie, mniejsze koszty, brak stałego miejsca oraz bezpieczeństwo - czynniki te wpływają na ciągle rosnącą popularność wirtualnych spacerów po miejscach kultury.
marzec142020
<
Poznajcie naszą nowość - Happa Tiffa Szmaragd.
Największą inspirację dla arystokratycznej porcelany stanowią równie drogocenne przedmioty. Poznajcie naszą nowość - Happa Tiffa Szmaragd. Kolekcja swoje zdobienie zawdzięcza jednym
z najpiękniejszych kamieni szlachetnych o głębokiej zielonej barwie.
Elitarności dodaje fakt, że serwis został wyprodukowany w limitowanej ilości. Czyni to z niego przedmiot obowiązkowy dla każdego miłośnika porcelany ciągle poszerzającego swoje imponujące zbiory.
W celu zamówienia tego produktu skontaktuj się z nami pod adresem e-sklep@porcelana.com.pl
marzec052020
<
Serwis Margaret - Nowa pozycja w ofercie Porcelany Ćmielów
Mamy przyjemność poinformować, że do oferty Porcelany Ćmielów dołączył serwis Margaret!
Ten wyjątkowy projekt posiada znaczącą dla naszej fabryki historię. Stworzył go bowiem w 1976 roku sam Wincenty Potacki - słynny artysta związany z ćmielowską pracownią
Jesteśmy dumni, że po latach mogliśmy podarować temu fasonowi drugie życie!.
Jak Wam się podoba kolekcja Margaret? Wkrótce dostępna w sprzedaży!
luty072020
<
Czas na podsumowanie Ambiente 2020
Czas na podsumowanie Ambiente 2020! Największe targi dóbr konsumpcyjnych na świecie odbyły się w dniach 07-11 luty 2020 we Frankfurcie nad Menem.
Tegoroczna edycja wydarzenia obfitowała w wiele emocji dla naszych marek. Przedstawiliśmy szerszemu gronu premierowe fasony - ćmielowskie Margaret oraz chodzieskie City. Bogata oferta Polskich Fabryk Porcelany spotkała się z dużym zainteresowaniem odwiedzających stoisko.
Wyjątkowym momentem targów była prezentacja unikalnego projektu - kolekcji filiżanek powstałych z okazji jubileuszu ponaddwustuletniej tradycji Porcelany Ćmielów. Limitowana porcelana została wyprodukowana w symbolicznej liczbie 230 sztuk. Chcemy stale podkreślać, że od lat produkujemy najpiękniejsze wyroby dla Konesera, a wiele naszych elitarnych serwisów
ma wartość kolekcjonerską. Targi Ambiente okazały się idealnym tłem do uświetnienia tak ważnego momentu istnienia marki.
Ważnym aspektem dla Polskiej Grupy Porcelanowej jako wystawcy była filozofia zrównoważonego prowadzenia biznesu. Na wydarzeniu wystąpiliśmy jako Eco Friendly Company. Oznacza to, że w procesie produkcji szczególną uwagę przykładamy do wpływu, jaki codziennie mamy na środowisko naturalne
Co poza tym? Jak zawsze - trendy, nowości i międzynarodowe towarzystwo!
Zobaczmy tegoroczne Ambiente w liczbach.
W tym roku swój akces zgłosiło się 4.635 wystawców z 93 krajów. Na targach pojawiło się około 108.000 kupców z blisko 160 krajów, którzy chcieli pozyskać inspiracje i poznać produkty spełniające oczekiwania współczesnych klientów.
Kolejna edycja Ambiente odbędzie się w dniach 19-23 lutego 2021. Zapraszamy!
styczeń262020
<
Targi Ambiente Frankfurt nad Menem 7-11 lutego 2020
We Frankfurcie nad Menem w Niemczech, odbywają się największe targi dóbr konsumpcyjnych na świecie - Ambiente. Miło nam poinformować, że podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 7-11 lutego 2020 r. ponownie zaprezentujemy najnowsze trendy we wzornictwie porcelany. Przedstawimy produkty dedykowane zarówno klientom indywidualnym, jak i branży HoReCa.
Serdecznie zapraszamy na nasze dwa stosika – Home Stand 6.1 A80 & B81, HoReCa Stand 6.0 D60.
Aby zobaczyć film z zeszłorocznej edycji targów Ambiente kliknij TUTAJ
styczeń262020
<
Polska Wystawa Gospodarcza - 16.01.2020
Udział w Polskiej Wystawie Gospodarczej był nie tylko wspaniałą okazją do zaprezentowania najpiękniejszych produktów z naszej fabryki, lecz także wyróżnieniem od samego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenie "Od COP do gospodarki 4.0" odbyło się w Stalowej Woli i stanowiło drugą edycję przedsięwzięcia. Inicjatywa Prezydenta Andrzeja Dudy wyróżnia prawie 70 najlepszych polskich marek.
Dziękujemy kapitule PWG za wspaniałe wyróżnienie i obecność w gronie najlepszych producentów w Polsce.
styczeń162020
<
Kolekcja Jenny Pearls - perłowe piękno
Jenny to kultowy fason, który oczarowuje swoją prostotą i klasycznym charakterem. Tradycyjne linie i stylistyka nawiązująca do lat 60. i 70., skradną serce każdego miłośnika porcelanowych wyrobów. Dekoracja Pearls to platynowe zdobienie przypominające błysk iskrzących pereł. Skąpana w blasku świec bądź w promieniach słońca, będzie zachwycać, mieniąc się i błyszcząc na każdym stole.
styczeń122020
<
Kolekcja Yvette Gwiazdki na Święta
Kolekcja Yvette stworzona została z myślą o celebrowaniu codzienności. Delikatna, opływowa forma i ponadczasowa biel polskiej porcelany są wyrazem klasy i elegancji. Dodatkowym atutem Yvette jest wygoda użytkowania, co sprawia, że jest to idealna propozycja dla miłośników pięknych, a zarazem praktycznych rozwiązań na co dzień. Świąteczna dekoracja Gwiazdki uwiedzie każdego miłośnika bożonarodzeniowych akcentów. Delikatne, szaro-srebrne zdobienie będzie wyjątkowo prezentować się na wigilijnym stole, dodając każdemu wnętrzu ciepłej, domowej atmosfery.
grudzień162019
Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas
Święta Bożego Narodzenia stanowiły wspaniały czas, w którym szerzyliśmy dobro, dzieląc się z innymi
W tym roku ponownie mieliśmy przyjemność wziąć udział w akcji charytatywnej Bazaar powstałej z inicjatywy stowarzyszenia małżonek dyplomatów i pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na szczytny cel przekazaliśmy wyroby porcelanowe, które z dbałością o najmniejszy detal powstały w naszych fabrykach. Od 230 lat staramy się kultywować tradycję i ponadczasowe wartości, tak więc idea pomocy potrzebującym jest nam bardzo bliska.
Wydarzenie odbyło się 3 grudnia w Pałacu Narodów Zjednoczonych w Genewie. Miło nam poinformować, że zebrana kwota znacznie przekroczyła wartość poprzedniej wspomaganej przez nas zbiórki. Jest to dla nas największa mobilizacja do działań charytatywnych w przyszłości. Środki pozyskane ze sprzedaży produktów zostaną skierowane do ubogich dzieci w krajach rozwijających się.
grudzień092019
Kolejne twórcze przedsięwzięcie prof. Bracha
Profesor ASP Stanisław Brach to artysta szczególnie związany z ćmielowską porcelaną. Specjalizuje się w rzeźbach nawiązujących do pszczelarstwa, a swoim wyjątkowym pomysłom nadaje kształt właśnie w naszej fabryce. Jest znany z realizacji projektów artystycznych takich jak "200 X Chopin" czy "Ściana Wolności" z okazji stulecia niepodległości w Polsce.
Porcelanowy plaster miodu wyrzeźbiony przez Stanisława Bracha został wyróżniony złotym medalem na tegorocznym Międzynarodowym Kongresie Pszczelarskim - 46. Apimondiach w Montrealu.
Kolejne twórcze przedsięwzięcie prof. Bracha stanowi wystawa z cyklu "Miodem Płynące". Obecnie trwają przygotowania do kolejnej edycji wydarzenia. Rzeźby, która znajdą się w ekspozycji, powstają oczywiście w zaciszu pracowni w Ćmielowie. Najnowsze dzieła artysty będzie można podziwiać na zamku Książ w Wałbrzychu od kwietnia do czerwca 2020 roku.
grudzień032019
„Porcelanowa sztuka Marka Kotarby
Porcelana od zawsze była nieodłącznym elementem świata sztuki. Doskonałym tego przykładem jest niezwykły projekt cenionego artysty i ceramika „Inteligencjo wróć” oraz wystawa, będąca jego inauguracją „Na początku – portrety osobowości w interpretacji Marka Kotarby”, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział.
Wernisaż wystawy odbył się 25 listopada 2019 r. w Forcie Sokolnickiego w Warszawie.
Spotkanie rozpoczęło się panelem dyskusyjnym z udziałem Krystyny Mazurówny, Krzysztofa Mroziewicza oraz Joanny Rawik. Po owocnych i skłaniających do refleksji rozmowach rozpoczął się wernisaż pana Marka Kotarby, który przy współpracy z Polskimi Fabrykami Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” przygotował wystawę prezentującą portrety 24 osób ze świata polskiej kultury. Według autora portrety te mają odzwierciedlać psychologiczną panoramę najważniejszych osobowości dla polskiej kultury.
Jesteśmy niezwykle dumni, że nasza porcelana stała się istotnym elementem niesamowitego projektu, jak i nowej techniki sztuki – Kotarbanów – autorskich obiektów plastycznych łączących w sobie malarstwo z płaskorzeźbą wykonaną z nieskazitelnie białej porcelany.
listopad252019
Jesień obfituje ciekawymi realizacjami filmowymi
Jesień obfituje ciekawymi realizacjami filmowymi
We wrześniu gościliśmy w naszej fabryce dziennikarkę Urszulę Chincz - znaną jako @ulapedantula.
O samej wizycie, jak i procesie produkcji porcelany, opowiedziała na swoim kanale.
Z dumą zostaliśmy jednym z głównych partnerów najnowszej książki kucharskiej "Polana Smaków", znanego kucharza i cenionego szefa kuchni. 16 października odbyło się, pełne smaku, spotkanie autorskie w warszawskiej Hali Koszyki, w którym mieliśmy przyjemność wziąć udział. W najnowszej książce Pana Andrzeja znajdziecie nie tylko mnóstwo barwnych, kulinarnych opowieści i inspiracji, ale także naszą piękną polską porcelanę.
październik242019
Zaproszenie na Targi Vitrel
Szanowni Państwo
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do odwiedzenia naszgo firmowego stoiska (nr 70, Sala Tatry) podczas największych w Polsce targów branżowych VITREL-JESIEŃ 2019
które odbędą się w hotelu
Mercure-Kasprowy
Zakopane ul. Szymaszkowa
wrzesień092019
Ćmielów Design Studio podbija światowy rynek sztuki
Szanowni Państwo
Studio projektowe, z Markiem Cecułą na czele, tworzy markę dedykowaną osobom poszukującym dobrego, współczesnego wzornictwa. Kolekcje, wychodzące spod rąk designerów, prezentują nowe oblicze porcelany łączącej w sobie tradycyjny kunszt produkcji oraz nowoczesne podejście do estetyki. Polska marka może być naszym powodem do dumy, gdyż kradnie serca miłośników designu od Nowego Jorku, po… Hongkong.
Od Nowego Jorku…
Nowy Jork słynie z zamiłowania do sztuki. To tam odbywają się największe aukcje, prestiżowe wystawy i otwierają się galerie na najwyższym poziomie. Jedno z miejsc odwiedzanych przez koneserów sztuki to MoMA Design Store. To właśnie tam zagościł kolejny produkt marki Ćmielów Design Studio. Nowojorczyków urzekły porcelanowe Solniczki KOSTKI. Dzięki pracy projektantów, z pozoru „zwykłe” produkty, jakimi są solniczka i pieprzniczka, przybrały kształt kostek do gry, stając się gratką dla miłośników niestandardowych rozwiązań i nowoczesnego designu.
… po Hongkong!
KOSTKI to nie jedyny produkt, który gości w ofercie MoMA Design Store. Nowojorczycy już wcześniej docenili między innymi zestaw New Atelier. Porcelanowa kolekcja od niedawna wyruszyła w świat, by podbijać kolejne rynki. MoMA Design Store rozszerzył sprzedaż zestawu New Atelier do swojego oddziału w Hong Kongu.
Zestaw New Atelier to pierwszy produkt sygnowany marką Ćmielów Design Studio. Kolekcja stanowi przykład współczesnego wzornictwa ceramicznego, wpisującego się w ideę mix and match - mieszaj i łącz. Poszczególne elementy zestawu sprzedawane są indywidualnie. Naczynia i kolory dekoracji można dowolnie łączyć, tworząc spersonalizowane zestawy.
CZerwiec112019
Oświadczenie - Polska Grupa Porcelanowa
Szanowni Państwo
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku i dążąc do zapewnienia rozwoju naszych przedsiębiorstw, stale doskonalamy możliwości produkcyjne i technologiczne. Dzięki tym zmianom skutecznie budujemy lidera - producenta porcelany stołowej w Polsce i jednego z największych partnerów na rynkach europejskich.
Naszym najnowszym wyzwaniem w obecnym roku, jest sprostanie oczekiwaniom kreowanym przez naszych partnerów. polegajkącym z jednej strony na coraz większej różnorodności oferowanych fasonów i dekoracji, a z drugiej na utrzymaniu atrakcyjności cenowej na silnie konkurencyjnym rynku.
Te wyzwania wymagają od nas zmiany strategii w zakresie wykorzystania posiadanych zasobów i mocy produkcyjnych. Jako Polska Grupa Porcelanowa dysponujemy w naszych trzech fabrykach miesięczną wydajnością produkcji na poziomie 1.600 ton. Tak duży potencjał wymaga bardzo precyzyjnego zarządzania i płynnego dysponowania zleceniami produkcyjnymi, co uzyskaliśmy dzięki powołaniu Polskiej Grupy Porcelanowej. Następnym etapem zbliżającym nas do osiągnięcia celów, których oczekują od nas nasi partnerzy, jest alokowanie potencjału produkcyjnego zgodnie z najlepszym doświadczeniem i możliwościami technologicznymi poszczególnych fabryk skupionych w naszej Grupie Kapitałowej.
W wyniku tych działań będziemy płynnie przenosić kompetencje naszych jednostek produkcyjnych pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Działania te nacechowane będą troską o dalszy rozwój posiadanych przez nas marek „Ćmielów”, „Chodzież” i „Lubiana”, które są naszą największą wartością, a dbałość o ich pozycję rynkową i wizerunek w oczach naszych partnerów handlowych jest dla nas kwestią nadrzędną.
W najbliższej przyszłości nasze trzy fabryki będą coraz bardziej zintegrowane i staną się w perspektywie kilku lat jednym sprawnym organizmem produkcyjnym zapewniającym naszym partnerom handlowym spełnienie oczekiwań i ugruntują naszą pozycję lidera na kolejne dekady. Zapewnią też dynamiczny rozwój naszym historycznym markom „Ćmielów” i „Chodzież”, których tradycje sięgają ponad dwustu lat i są naszym dziedzictwem narodowym, co dodatkowo zobowiązuje nas do specjalnej troski o zachowanie ich charakteru i dalszy rozwój na rynku Polski i Europy
Maj162019
Kolekcja Lea - Prezentacja
Lea o delikatnym, obłym kształcie została ozdobiona wzorami przywodzącymi na myśl starożytne, bliskowschodnie ornamenty. Owa dekoracja to spotkanie tradycji dwóch kultur – polskiego porcelanowego wzornictwa z odrobiną orientu. Złote ornamenty wprowadzą do wnętrza szczyptę elegancji. Dzięki temu, kolekcja Yvonne Lea Platynowa prezentuje się wytwornie także wśród lekkich, wiosennych stylizacji.
Delikatne, misterne złote i platynowe zdobienia, będące połączeniem subtelnych, złotych, bądź platynowych linii i drobnych połyskujących punktów, idealnie prezentują się na śnieżnobiałym porcelanowym tle. Kompozycja z łatwością odnajdzie się w nowoczesnym świecie, nadając dzisiejszym kompozycjom wyjątkowego wyrazu..
Maj042019
Wesołego Alleluja, życzy Polska Grupa Porcelanowa
Nadchodzi radosny czas wielkanocny, wypełniony wspólnymi chwilami przy świątecznym stole.
Na nasze obrusy wkracza wiosna - miękkie bazie, zółte bukiety żonkili i świeża zieleń gałązek bukszapnu.
Niech porcelanowa zastawa sprawi, że spotkania z najbliższymi będą jeszcze bardziej uroczyste,
a wielkanocne śniadanie jeszcze smaczniejsze.
Życzymy piękna i wiosennej radości nie tylko na świątecznym stole, ale także w sercach Państwa i Państwa najbliższych
Wesołego Alleluja życzy Polska Grupa Porcelanowa
Kwiecień202019
Wielkanocna sesja zdjęciowa kolekcji Sofia
Subtelny wdzięk porcelany skąpany w wiosennym słońcu – wielkanocna sesja zdjęciowa kolekcji Sofia
Kiedy promienie słońca wdzierają się przez przesłonięte zasłonami okna, nie pozostaje nam nic innego jak je odsłonić. Idąc tym tropem odkrywamy najnowsze oblicze subtelnej kolekcji Sofia. Delikatność, reliefowy fason i prawdziwy rzeźbiarski majstersztyk, który uwodzi ćmielowską formą i zachwyca złotym blaskiem. Stworzony po to, aby celebrować wyjątkowe chwile skąpane wiosennym słońcem.
Kwiecień152019
Wiosenna sesja wazonów pogiętych
Przedstawiamy wam wiosenną sesje naszych "pogiętych wazonów" które idealnie komponują się z kwiatami .
Doskonale odmienią wnętrze oraz nadadzą niepowtarzalny charakater.
Foto: Olga Grabiwoda
Kwiecień082019
Kolekcja Ślad Człowieka otrzymała tytuł Must Have 2019
Nie sposób nie pochwalić się sukcesami naszej porcelany! Mamy przyjemność poinformować, że kolekcja Ślad Człowieka otrzymała tytuł Must Have 2019. Plebiscyt, organizowany przez Lodz Design Festival, co roku wyróżnia produkty szczególnej jakości pochodzące od polskich projektantów. Ideą kolekcji Ślad Człowieka jest wyeksponowanie miejsc, w których porcelana miała bezpośredni kontakt z ludźmi.
Każdy pracownik, który wziął do ręki przygotowywany element, pozostawił na nim kobaltowy odcisk swoich dłoni. Abstrakcyjne zdobienia barwione metodą podszkliwną wodnymi roztworami soli metali, głównie kobaltu, kontrastują ze złotym wykończeniem, dopełniając szlachetność naszej wizji.
Jesteśmy niezmiernie dumni, że ten wyjątkowy antropologiczny projekt został po raz kolejny doceniony.
Od 18 maja elementy z kolekcji Rococo Ślad Człowieka będzie można podziwiać w Victoria and Albert Museum na wystawie „Food: More than a Plate”. Wystawa potrwa do października, a następnie będzie prezentowana w innych, równie prestiżowych, miejscach na Świecie.
Trwają właśnie Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro. Nie mogło nas tam zabraknąć. Na jednym ze stoisk prezentujemy niebanalne projekty marki Ćmielów Design Studio, Porcelany Lubiana oraz porcelany Ćmielów i Chodzież
Jesteśmy w HALI F, przy stoisku nr D-55. Do zobaczenia.
Marzec292019
Polskie Fabryki Porcelany na RemaDays Warsaw
Jedna z największych imprez targowych branży reklamowej na świecie - RemaDays Warsaw - trwa w najlepsze. Nie mogło nas na niej zabraknąć, bo przecież porcelanowe produkty to idealny pomysł na elegancki firmowy gadżet lub upominek.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska i zapoznania się z możliwościami, jakie oferujemy.
Luty152019
Polskie Fabryki Porcelany na Ambiente we Frankfurcie nad Menem c.d. realacji
Te porcelanowe cuda prezentujemy podczas targów Ambiente we Frankfurcie. Bez wątpienia wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu dekoracji i designu. Macie swojego faworyta?
Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska i zapoznania się z naszą ofertą.
Luty152019
Polska Grupa Porcelanowa na Ambiente 2019 we Frankfurcie nad Menem
„Po raz pierwszy jako Polska Grupa Porcelanowa łącząca struktury handlowe i marketingowe dwóch spółek, a w jej obrębie cztery odrębne marki: Ćmielów, Lubiana, Chodzież oraz Ćmielów Design Studio, pokazaliśmy się na największych Targach dóbr konsumpcyjnych na świecie, Ambiente 2019 we Frankfurcie nad Menem. Z dumą zaprezentowaliśmy nowe produkty naszych marek. Przez cztery dni od 8 do 12 lutego, odwiedzili nas międzynarodowi uczestnicy, jak i kontrahenci.
To były bardzo intensywne dni pełne pozytywnych wrażeń, wartościowych relacji i szeregu ciekawych spotkań. Wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, serdecznie dziękujemy. Wróciliśmy zainspirowani nowymi trendami i pełni motywacji na kolejny rok!
Luty112019
100 głów Józefa Piłsudskiego w Kordegardzie
„Ściana wolności” Stanisława Bracha stanęła w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Swoją pracą rzeźbiarz chce upamiętnić dwie ważne rocznice – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, która przypada w przyszłym roku.
Tytułową ścianę tworzy sto głów Józefa Piłsudskiego wykonanych z porcelany w najstarszej polskiej fabryce w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. O swoim projekcie Stanisław Brach opowiada w tym odcinku Audycji Kulturalnych.
Józef Piłsudski był już bohaterem wystawy w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury i jednego z odcinków Audycji Kulturalnych. Jesienią zeszłego roku Ewa Ziembińska z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego opowiadała historię projektu pomnika Marszałka przygotowanego przez Ivana Meštrovicia tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Przesłuchaj audycję tutaj
Styczeń222019
Jedyne takie miejsce", czyli... Ćmielów!
Z przyjemnością gościliśmy ostatnio pana Roberta Czejaraka z Polskiego Radia, któremu pokazaliśmy jak tworzymy nasze porcelanowe dzieła oraz opowiedzieliśmy co nieco o naszej wspaniałej historii. Efekty naszego spotkania znajdziecie tutaj oraz tutaj
Zapraszamy
Grudzień222018
Świąteczna porcelanowa zastawa z kolekcji Holly
„Każdy z nas posiada swoje okołoświąteczne rytuały. Na ten magiczny, zimowy czas oczekiwania nasze mieszkania zmieniają swoje oblicze. Niektórzy przez cały rok czekają na moment, kiedy na drzwiach pojawi się świąteczny wieniec z gałązek ostrokrzewu, dom wypełni się ciepłym blaskiem choinkowych lampek i zapachem świerku, a w kuchni zapanuje aromat korzennych przypraw do piernika. Tę wyjątkową atmosferę warto podkreślić również okolicznościowym nakryciem stołu. Fason Yvonne w dekoracji Holly to kwintesencja świątecznego wzornictwa.
Świąteczna porcelanowa zastawa świetnie sprawdzi się nie tylko podczas wieczerzy wigilijnej. Warto korzystać z niej przez cały okres uroczystego oczekiwania – przecież to właśnie czas świątecznych przygotowań jest dla wielu z nas najbardziej ekscytujący. Urocza dekoracja Holly łączy w sobie wszystko, co w świątecznym wzornictwie lubimy najbardziej – połyskujące złotem śnieżynki, czerwień owoców ostrokrzewu i soczystą zieleń gałązek. Nie zbrakło również renifera – wiernego pomocnika Świętego Mikołaja.
Kolekcja Yvonne zaprojektowana przez duet projektowy R. Szlachetkę i M. Wolińskiego to bestseller wśród ćmielowskiej porcelany. Co sprawia, że niezmiennie bije rekordy popularności? Doskonały design łączący piękno formy z praktycznym i uniwersalnym charakterem zastawy.
W świątecznej dekoracji w sprzedaży dostępne będę pojedyncze elementy, w tym: talerze, kubki, waza, sosjerka, półmiski, rawier, salaterka, cukiernica, dzbanek, czajnik, podgrzewacz i imbryk”
Grudzień142018
Świąteczna Kolekcja Sofia
Kolekcja Sofia to kompozycja klasycznej bieli i eleganckiej formy z nowoczesnym designem. Stworzony z myślą o codziennych chwilach spędzanych z rodziną i bliskimi. Sofia uwiedzie swoim wdziękiem, tych, którzy doceniają estetykę i celebrację codziennych, z pozoru „zwykłych” posiłków. Białe, porcelanowe dzieła zostały ozdobione niepowtarzalnymi wytłoczeniami, które dodają im wyjątkowości, a jednocześnie podkreślają subtelny charakter zastawy. Nieregularna linia i delikatne zdobienie w złocie lub platynie, sprawia, że kolekcja nabiera elegancji, która wzniesie codzienne posiłki z rodziną na zupełnie nowy poziom. Zastawa Sofia idealnie wpasuje się zarówno w klasyczne, jak i w nowoczesne wnętrza.
Każdy, kogo zauroczy wdzięk Sofii może sam dopasować ją do swojego gustu i indywidualnych potrzeb. Zastawa dostępna jest w trzech wersjach: białej oraz dekorowanej platynową lub złotą linią. Sofię nabyć można w różnych konfiguracjach, jako: 12-elementowy zestaw filiżanek ze spodkiem dla 6 osób, zestaw składający się z 18 elementów, który zawiera 3 rodzaje talerzy (deserowy, głęboki, płytki) oraz zestaw obiadowo-kawowy dla 6 osób, w którego skład wchodzi 30 elementów.
Pełna oferta kolekcji Sofia dostępna tutaj
Grudzień142018
Wyjątkowa instalacja „Ściana Wolności” Stanisława Bracha.
Dzisiaj w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się konferencja „Szkolnictwo Artystyczne w Polsce Odrodzonej”, na której została zaprezentowana wyjątkowa instalacja „Ściana Wolności” Stanisława Bracha. W ramach projektu Artysta stworzył 100 porcelanowych głów Marszałka Piłsudskiego na 100-lecie Odzyskania Niepodległości w naszej ćmielowskiej fabryce. Wyszło pięknie! Jesteśmy dumni, że mamy przyjemność uczestniczyć w tak wspaniałej inicjatywie i z dumą obchodzić tak ważny dla naszego kraju jubileusz.
Wyszło pięknie! Jesteśmy dumni, że mamy przyjemność uczestniczyć w tak wspaniałej inicjatywie i z dumą obchodzić tak ważny dla naszego kraju jubileusz.
Grudzień062018
Wernisaż wystawy „Ludzie z Fabryki Porcelany” - Kolekcja Rococo Ślady Ludzi
Wystawa prezentuje wyjątkowe produkty, które choć powstały w dużej fabryce noszą na sobie znak ludzkich dłoni. Serwis „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzano w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę czynnika ludzkiego
w produkcji przemysłowej. Porcelana powstała przy współpracy ceramika i antropolożki, podczas badań nad różnymi rodzajami wiedzy i wartością pracy.
Wystawa otwarta w dniach: 16.11-31.12.2018 | godz. 10:00-18:00 (codziennie oprócz świąt)
PPNT Gdynia | budynek IV galeria F0.20 al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
Kuratorzy wystawy: Ewa Klekot - antropolożka, Uniwersytet Warszawski i School of Form, Poznań Arkadiusz Szwed - ceramik, School of Form, Poznań producent: Monika Brauntsch organizator: Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu
fot. Paweł Jóźwiak
Listopad16-312018
15.11 Wystawa "Ludzie z Fabryki Porcelany"
PPNT Gdynia / Centrum Designu i PFP Ćmielów i Chodzież S.A.
Zapraszamy na wystawę:
Ludzie z Fabryki Porcelany
Od dnia 15 listopada do 31 grudnia 2018r.
„Ludzkie ślady” to unikalny projekt, który Ewa Klekot i Arkadiusz Szwed stworzyli wraz z pracownikami fabryki w Ćmielowie. W trakcie produkcji porcelany, osoby zaangażowane w jej tworzenie zostawiły na produktach ślady swoich dłoni i palców. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę "czynnika ludzkiego" w produkcji przemysłowej. To pokazuje, że każde, porcelanowe dzieło, wychodzące z ćmielowskiej fabryki wymaga precyzyjnej pracy ludzkich rąk.
Serwis Rococo „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. Nie bez powodu do realizacji projektu wybrany został fason Rococo. Projekt tej wyjątkjowej kolekcji narodził się w XIX w. pod nazwą Rococco Sevres. Płynne, organiczne linie oraz ornamentowe dekoracje o asymetrycznym kształcie przypominającym muszle to ikona stylu. Rococco jest najlepszym dowodem na ponadczasowość klasycznych wzorów polskiej porcelany. Kolekcją, która w wyrafinowany sposób ozdabia stoły zaaranżowane w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.
W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jako Polskie Fabryki Porcelany „ Ćmielów” i „Chodzież” wspieraliśmy tą wyjątkową rocznice na wielu płaszczyznach. Jedna z nich był Bieg Niepodległościowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, podczas którego dwoje najstarszych uczestników zostało nagrodzonych naszymi produktami jakimi były filiżanki Kula biało-czerwona. Projekt powstał na przełomie 1932/1933 roku i pochodzi z paryskiej pracowni wzorniczej Bogdana Wendorfa. Gorąco wierzymy, że nagroda ucieszyła obdarowanych a jej niepowtarzalny design będzie upamiętnieniem tego wyjątkowego wydarzenia. Niech żyje Niepodległa Polska!
Więcej informacji o wydarzeniu można zobaczyć tutaj oraz tutaj
Listopad142018
Międzynarodowe targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA w Krakowie
Za nami Międzynarodowe targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA w Krakowie, które odbyły się w dniach 7-9 listopada. To jedna z najważniejszych imprez branży hotelarskiej i gastronomicznej w Polsce. To tutaj w jednym miejscu i czasie prezentowana jest kompleksowa oferta wyposażenia hoteli, pensjonatów, barów, restauracji, pizzerii, kawiarni i innych punktów gastronomicznych. Branża na targach HORECA spotyka się by podsumować mijający rok, jednocześnie by zaprezentować trendy na kolejny sezon. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć produktów marki Lubiana oraz marek: Ćmielowa, Chodzieży i Ćmielów Design Studio. Zaprezentowaliśmy produkty wszystkich brandów Polskiej Grupy Porcelanowej – największej grupy porcelanowej w Europie.
Targi HORECA dla nas to trzy dni spotkań z klientami i chęć sprostania ich oczekiwaniom. Dziękujemy za tak liczne w tym roku odwiedzenie naszego stoiska i już dziś zapraszamy na kolejną edycję w 2019 roku.
Listopad7-92018
Polska Wystawa Gospodarcza
16.10.2018 w ramach Polskiej Wystawy Gospodarczej mieliśmy zaszczyt prezentować się w przestrzeni "Kreatywność", pokazującej ludzi, instytucje, branże i produkty, które cechują się niekonwencjonalnością w działaniu, oryginalnością
i przełamywaniem schematów myślenia. Naszą kreatywnością pragniemy się dzielić, więc przeprowadziliśmy dla uczestników wyjątkowe warsztaty ze zdobienia porcelany.
W zeszłym tygodniu Pani Ilona Frąk - Krzemińska, Dyrektor do spraw Eksportu oraz Pani Joanna Niedziela - Dyrektor do spraw sprzedaży Krajowej Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., zostały zaproszone na wywiad do "Jedynki" Polskiego Radia. Miały okazję opowiedzieć co nieco o naszej wspaniałej historii, nieprzerwanej pracy fabryki, czy najnowszym projekcie profesora Stanisława Bracha.
Na zdjęciu dyrektor do spraw Eksportu oraz specjalista do spraw Marketingu.
Październik162018
Targi Warsaw Home 2018 już za nami.
Targi Warsaw Home 2018 już za nami. Po raz pierwszy oficjalnie i szeroko zaprezentowaliśmy się jako Polska Grupa Porcelanowa z markami Ćmielów, Lubiana, Chodzież i Ćmielów Design Studio.
Z przyjemnością opowiadaliśmy zarówno o nowościach, jak i o ponadczasowych klasykach. Co więcej, w piątek mieliśmy okazję gościć na naszym stoisku przedstawicieli mediów i blogosfery, którzy nie kryli zaskoczenia prezentacją.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą fotorelacją .
Październik152018
Sto porcelanowych rzeźb prezentujących głowę Józefa Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
„Sto porcelanowych rzeźb prezentujących głowę Józefa Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - to inicjatywa artysty Stanisława Bracha realizowana w fabryce porcelany Ćmielów. Rzeźby stworzą wyjątkową instalację – „Ścianę Wolności”, upamiętniającą tę podniosłą rocznicę.
Już niedługo do sprzedaży trafią porcelanowe rzeźby prezentujące głowę Józefa Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Rzeźby będzie można kupić online na www.porcelana.pl oraz w Salonach Firmowych.”
Wrzesień232018
II Edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego „Królewski stół”.
Nazwa jest nieprzypadkowa zważywszy na lokalizację. Ta edycja organizowana jest przy współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Urzędem Dzielnicy Wilanów, a tytułowy „Królewski stół” będzie inspiracją do rozmowy o przeszłości, współczesności i przyszłości jedzenia.
15 i 16 września równolegle w kilku lokalizacjach będzie miała miejsce cała masa wydarzeń, dlatego warto wnikliwie przestudiować program, by wybrać dla siebie to co najlepsze. Festiwal to także targi. Na plaży Wilanów nie zabraknie wyjątkowych wystawców z pysznym jedzeniem, artystycznym rękodziełem i bąbelkami a wśród nich porcelanowe perełki Ćmielowa, Chodzieży a także najnowsze trendy Ćmielów Design Studio.
Wrzesień082018
Ćmielowska porcelana w kontenerze sztuki.
Polish Culture Trip to międzynarodowy, objazdowy projekt prezentujący polską kulturę za pośrednictwem przearanżowanego, portowego kontenera zwanego Mobilnym Instytutem Kultury. Wystawa Polish Culture Trip ukazująca przykłady polskiego wzornictwa odbędzie się w trzech miastach: Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie. Wśród obiektów znajdziemy wyroby Ćmielów Design Studio oraz eleganckie projekty Ćmielowskie. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy !
Więcej informacji o inicjatywie: tutaj
Sierpień272018
Zestaw kawowy “System” nominowany do German Design Award 2019, Excellent Product Design 2019
Zestaw kawowy “System” nominowany do German Design Award 2019, Excellent Product Design 2019. “SYSTEM” to nowy zestaw porcelany stołowej reprezentujący współczesne wzornictwo dające wyraz estetyce XX wieku.Kierując się wymaganiami doświadczonego społeczeństwa oraz młodej grupy konsumentów, serwis System jest odpowiedziom, a zarazem propozycją rozszerzającą pejzaż naszego stołu w nowe wartości estetyczne sztuki użytkowej.
Zestaw “System” powstający w epoce technologicznej wykonany jest przy pomocy nowych środków modelowania oraz wydruków 3D i CNC. Niesie on w sobie odzwierciedlenie tego procesu i reprezentuje wymiar naszego czasu. “System” wnosi w domową atmosferę nową porcelanę stołową o reaktywnej prostej formie która dyktuje układ i wygląd współczesnego stołu.
Sierpień222018
Mamy pierwszy artykuł z NY o wystawie Art Food
Mamy pierwszy artykuł z NY o wystawie Art Food. Prezentacja rezultatów wieloletniej pracy odbyła się w Nowym Jorku – stolicy kultury, sztuki, designu i mody. Artykuł z ART Food dostępny jest pod linkiem ART FOOD
Lipiec292018
Polskie Fabryki Porcelany stały się częścią propagandy polskiej kultury
Polskie Fabryki Porcelany stały się częścią propagandy polskiej kultury i tradycji poza granicami naszego kraju. Polish Culinary Paths to opowieść o historii kuchni polskiej i krótki przewodnik po produktach. Całość została wzbogacona podaniami, legendami o potrawach i przysmakach, odwołaniami do literatury i sztuki oraz szesnastoma prostymi przepisami. Na zlecenie Ministerstwa Spraw
Zagranicznych powstała właśnie anglojęzyczna wersja publikacji, natomiast wersja cyfrowa jest ogólnodostępna dla każdego pod linkiem
Lipiec282018
STEPS AHEAD - przekrojowa wystawa polskiego i węgierskiego designu
STEPS AHEAD to przekrojowa wystawa polskiego i węgierskiego designu, podczas której mamy zaszczyt reprezentować nasze rodzime dzieła. Wystawa prezentuje dynamiczny rozwój projektowania i designu w obu krajach po roku 2000.
Wystawa trwa od 30 lipca w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a w maju można było ją oglądać w Centrum Architektury FUGA w Budapeszcie.
Lipiec242018
Nowe aranże kolekcji Kamelia.
Propozycja dystyngowanego kształtu z delikatnym reliefem, dobrze prezentuje się w delikatnych dekoracjach. Kolekcja dla rozważnych i romantycznych. Ręcznie dekorowane reliefowe fragmenty, idealnie nadają się do łączenia z nastrojowymi aranżacjami stołów. Kolekcję występująca w dużych zestawach jak i do komponowania z pojedynczych elementów obiadowych i kawowych.
Porcelana nadaje się do używania w zmywarkach i mikrofalówkach.
Lipiec22018
Urok słonecznego Blossom Line.
Kolor i porcelana to jedno z naszych ulubionych połączeń. Urok słonecznego Blossom Line podkreślają wyraziste, barwne dekoracje. Mamy tu fanów kolorowych aranżacji na stole?
Blossom Line czeka w naszym sklepie. Kliknij tutaj
Fotografia i aranżacja: ZOYKA Home
Czerwiec252018
Nasza narodowa duma, polska porcelana zawita w… Nowym Jorku!
Nasza narodowa duma, polska porcelana zawita w… Nowym Jorku! Wszystko za sprawą Marka Cecuły, Dyrektora kreatywnego Ćmielów Design Studio, który razem z międzynarodowymi grupami studentów prowadził przez ostatnie cztery lata projekt Art Food. Światowej sławy ceramik, pomysłodawca i lider projektu, kierował działaniami na uczelniach w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA.
Prezentacja rezultatów wieloletniej pracy odbędzie się właśnie w Nowym Jorku – stolicy kultury, sztuki, designu i mody. Wystawa wszystkich edycji projektu rozpocznie się już 25 czerwca w galerii Pratt Institute na Manhattanie i będzie trwała do 9 września 2018 roku.
Artykuł z ART Food dostępny jest pod linkiem
Czerwiec222018
Wirtualny spacer po niezwykłej wystawie PolishUp, która odbyła się w ramach Łódź Design Festiwal
Zapraszamy na wirtualny spacer po niezwykłej wystawie PolishUp, która odbyła się w ramach Łódź Design Festiwal. Jest to miejsce w którym spotyka się niepowtarzalny, polski design. PolishUp jest częścią projektu BiznesUp! design made in Poland.Zaprezentowało się na niej 40 polskich firm, w tym Ćmielów Design Studio z jednym ze swoich najnowszych projektów- kolekcją System, która zachwyca nie tylko wyjątkowym designem, ale także funkcjonalnością.
Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Starachowickim Centrum Kultury
9 czerwca 2018 r. w Starachowickim Centrum Kultury na sali klubowej, odbyło się wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi gośćmi - Krzysztofem Zanussim i Januszem Majewskim, wybitnymi polskimi reżyserami. Filmami pt. "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", czy "Paradygmat" (Krzysztof Zanussi), "C.K. Dezerterzy", czy najnowszy "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (Janusz Majewski), zachwycają się kolejne już pokolenia. Spotkanie było elementem starachowickiego festiwalu sztuki, w trakcie święta Studia Filmowego TOR, którego Dyrektorem jest Krzysztof Zanussi.
Spotkanie prowadziła dziennikarka Polskiego Radia Lublin Grażyna Lutosławska. Po udanym spotkaniu, podczas którego padło wiele pytań o ich poszczególne filmy, o współpracę reżyserów ze Studiem TOR, z placówkami kultury, obaj artyści dostali w ramach podziękowań wyjątkowe pozłacane filiżanki, ufundowane przez Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S. A. które to z radością wspierają kulturowe działania w Polsce.
Czerwiec92018
12 edycja Łódź Design Festiwal - forum BiznesUp
W ramach 12. edycji Łódź Design Festiwal, 25 maja 2018 roku odbyło się forum BiznesUp design made in Poland. Dyrektor kreatywny Ćmielów Design Studio, Marek Cecuła podzielił się swoją cenną wiedzą, biorąc udział w jednej z konferencji o tematyce "Powrót do korzeni, moda na manufakturę - trend czy współczesna norma? "
Wśród 40 najlepszych produktów znalazł się również nasz zestaw SYSTEM.
Maj252018
Warsztaty z malowania porcelany podczas Nocy Muzeów w Jagodnem
Warsztaty z malowania porcelany zawsze przynoszą wiele radości i cieszą się dużym zainteresowaniem. Tak samo było podczas Nocy Muzeów w Jagodnem 18 maja. Z przyjemnością przekazaliśmy naszą porcelanę, aby uczestnicy mogli własnoręcznie stworzyć wyjątkowe pamiątki.
Wszystkim, odkrywającym swoje artystyczne talenty, towarzyszyły nasze uzdolnione Panie malarki
Maj232018
Rococo 3605 - platynowa linia w nowej odsłonie - najnowsza sesja
W ostatnich dniach, stworzona została imponująca sesja zdjęciowa dla naszego fasonu Rococo 365 - platynowa linia, warto obejrzeć jak nasza piękna porcelana doskonale sprawdza się na codzień i od święta
Czas na krótką fotorelację z wystawy "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989"
Czas na krótką fotorelację z wystawy którą do 19 sierpnia można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie przy Al. 3 maja 1. Jednym z eksponatów jest kolekcja New Atelier, naszej marki Ćmielów Design Studio. Jesteśmy dumni, że tworzymy przedmioty codziennego użytku, które stają się także obiektami świata sztuki. Zapraszamy do odwiedzenia!
Przy okazji wizyty w Krakowie, zapraszamy także do naszego salonu przy ul. Stradomskiej 3.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj
Maj112018
ŚWIAT SZYTY NA MIARĘ - Polskie Fabryki Porcelany w salonie marki Kler
Świat szyty na miarę czyli dzień otwarty w salonie Kler w Łodzi. Na którym to o niepowtarzalne doznania estetyczne zadbają Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.. Historyczne porcelanowe fasony od lat tworzące kanon polskiego wzornictwa oraz nowoczesne projekty Ćmielów Design Studio uwodzą kunsztem ręcznego wykonania
Porcelana wykończona precyzyjnie wysokogatunkową platyną i wysokokaratowym złotem to kwintesencja elegancji i prestiżu.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj
Kwiecień142018
Filiżanka XL została wyróżniona w plebiscycie MUST HAVE
Filiżanka XL została wyróżniona w plebiscycie MUST HAVE organizowanym prze Łódź Design Festival, prezentującym najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów odzwierciedlające najważniejsze trendy w polskim projektowaniu.
Produkt zostanie zaprezentowany podczas plebiscytu Łódź Design Festival w dniach 19-27 maja 2018. To nie pierwszy raz kiedy Ćmielów Design Studio może pochwalić się tak honorowym utytułowaniem.
Kwiecień72018
Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
ZW dniach 6.04-19.08.2018 w Muzeum Narodowym w Krakowie na wystawie "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989" pojawił się nasz serwis New Atelier !
Wystawa przedstawia zmiany w polskim dizajnie po 1989 roku. Pokazuje, jak radzili sobie twórcy w latach 90. w warunkach rodzącego się kapitalizmu, jakie piętno odcisnęły na ich pracach prądy postmodernistyczne, jak na przełomie wieku XX i XXI zaczęli wpisywać się w międzynarodowe nurty projektowania i jak współcześnie poszukują odrębności, chcąc sprostać konkurencji na rynkach zagranicznych. O formie wyrobu nie zawsze decyduje rachunek ekonomiczny. Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj
Kwiecień62018
Ćmielów Design Studio - Laureaci StandOUT. Ambiente 2018
Z ogromną radością pragniemy podzielić się wiadomością, iż Ćmielów Design Studio dostał Wyróżnienie Honorowe w prestiżowym konkursie StandOUT. Ambiente 2018 na stoiska, które poprawiają standardy architektury i wzornictwa w branży wystawienniczej.
To dla nas wielki zaszczyt! Jest nam niezmiernie miło, ponieważ nieustannie pragniemy wypełniać świat sztuką i dobrym designem, a takie wspaniałe inicjatywy pomagają nam realizować naszą misję.
Marzec292018
Wiosenna niespodzianka
Mamy dla Was kolejną, wiosenną niespodziankę! Przy zakupach za min. 1500 zł eleganckie sztućce marki Ćmielów możecie nabyć za jedyne 9,99 zł. To idealna okazja by dopełnić stołową zastawę kompletem sztućców, który charakteryzuje się niepowtarzalną, ćmielowską jakością. Sztućce kute są ze stali szlachetnej, dzięki czemu nie ulegają odkształceniom w trakcie użytkowania. Będą, więc służyć tak długo, jak nasza porcelana.
Promocja obowiązuje od 26.03 do 30.04. Promocja nie łączy się z innymi promocjami i nie obejmuje towarów już przecenionych.
Marzec262018
Mieliśmy przyjemność być sponsorem Mistrzostw Tańca w Ostrowcu Świętokrzyskim
Organizatorem Mistrzostw PTT w klasach A, B i C w tańcach latynoamerykańskich oraz tańcu towarzyskim dorosłych i młodzieży było Studio Tańca „Twist”. W turnieju brało udział dwieście par z całej Polski, stając do rywalizacji o najwyższe nagrody. Tancerzom kibicowała licznie przybyła publiczność, która gromkimi brawami doceniała umiejętności uczestników. Zorganizowany turniej był prawdziwym świętem tańca oraz widowiskiem tanecznym na najwyższym poziomie i prawdziwą ucztą dla zmysłów. Mistrzostwa odbyły się pod patronatem Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego"
Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj lub tutaj
Marzec112018
Porcelana Ćmielów - Tworzymy przedmioty, których użytkowość jest tylko pretekstem dla pięknej formy !
Ćmielowa i jego produkcji nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć przez chwilę marka zmagała się z wieloma problemami, dziś - jak za dawnych lat - znów świeci triumfy. O historii ćmielowskiej porcelany, dzisiejszych działaniach, ulubionych kolekcjach i planach na przyszłość rozmawialiśmy z Markiem Cecułą, dyrektorem artystycznym Ćmielów Design Studio oraz Aleksandrą Górską, kierownikiem działu produktu i marketingu marki.
Ćmielów Design Studio słynie z projektów prezentujących współczesne oblicze porcelany, którym zachwycają się koneserzy sztuki na całym świecie. Najnowsza propozycja od CDS, rewolucyjny koncept System, został wyselekcjonowany w międzynarodowym konkursie Solution 2018 odbywającym się w ramach targów Ambiente we Frankfurcie. Nowoczesna forma, a zarazem praktyczny design urzekł kuratorów wystawy, Sebastiana Bergne i Nicolette Naumann.
Drodzy Państwo, rewolucyjny koncept System niebawem dostępny w naszych salonach i w sklepie internetowym: www.porcelana.pl
Luty132018
Porcelana Ćmielów, Chodzież i ĆDS na targach Ambiente 2018
Targi Ambiente to ogrom designu, emocji i najróżniejszej stylistyki. Jak co roku jesteśmy na miejscu z
dwoma stoiskami prezentując nowości.
Produkując porcelanę staramy się nie tylko proponować produkty funkcjonalne, piękne ale również
oryginalne w swojej formie. Najnowsza kolekcja System zaprojektowana z okazji 5-lecia marki
Ćmielów Design Studio otrzymała nagrodę Solution przyznawaną za innowację i kreatywność
charakteryzującą obiekt. Na designerskim stoisku ĆDS nie zabrakło też atrakcji. Pan Marek Cecuła
Dyrektor Artystyczny Ćmielów Design Studio zaprosił do siebie grupę studentów z Royal Collage of
Art z Londynu na interesujący wykład połączony z prezentacją najnowszej kolekcji ĆDS.
Podczas kilkudniowej imprezy wystawienniczej można zorientować się co króluje w świecie wystroju
wnętrz i kultury stołu oraz zauważyć nadchodzące tendencje – prócz kontaktu z naszymi klientami to
cenimy w targach najbardziej. www.porcelana.pl
Luty102018
Stworzyliśmy niezwykłą wystawę w Galerii Mokotów
To, co dla nas najważniejsze to kultywowanie rodzimej, rękodzielniczej sztuki. Zawsze pragniemy dzielić się nią z Wami.
W tym celu stworzyliśmy niezwykłą wystawę, gdzie od 1 do 28 lutego możecie podziwiać nasze historyczne, kultowe projekty. Odbywa się ona w The Designer Gallery, w warszawskiej Galerii Mokotów. Kilka kroków od naszego firmowego salonu :)
Na spotkanie z bezcenną, polską sztuką i dużą dawkę inspiracji zapraszamy w standardowych godzinach pracy Galerii.
luty12018
Fundacja Gramy Razem zagrała z PFP „Ćmielów” i „Chodzież”
Przedstawiamy krótką fotorelację z Meczu Charytatywnego dla dzieci z domów dziecka Fundacji Gramy Razem.
Z ogromną radością zostaliśmy partnerem tego wydarzenia i nagrodziliśmy dzielnych uczestników wyjątkowymi, porcelanowymi nagrodami z wizerunkiem Kamila Glika. Upominki osobiście miał przyjemność wręczyć członek zarządu Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”, Piotr Suswał.
styczeń52018
Ćmielowska porcelana w Muzeum Narodowym
Porcelanowa tradycja, którą kultywujemy od pokoleń to sztuka tworzona przez najwybitniejszych projektantów.
Ćmielowska historia to 227 lat dbania o każdy szczegół i współtworzenia rodzimych zwyczajów. Od niedawna, nasze porcelanowe dzieła można podziwiać w Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nasze kolekcje z dumą prezentują się wśród najważniejszych zjawisk w polskim wzornictwie od początku XX wieku po czasy współczesne. W muzealnych gablotach znalazły się projekty Ćmielów Design Studio, takie jak New Atelier, Random i Touch of Blue oraz klasyczne, ćmielowskie dzieła lat 60 i 70. To dla nas bardzo prestiżowe osiągniecie, które napawa nasze serca radością i motywuje do dalszej działalności na rzecz rozwoju polskiego designu. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 14 grudnia. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Narodowego.
Fot. Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie
grudzień142017
Wystawa „Ludzie z fabryki porcelany” w Warszawie
Serdecznie zapraszamy na wystawę "Ludzie z fabryki porcelany", gdzie zobaczycie ślady dłoni pracowników fabryki w Ćmielowie odbite w kobalcie na kultowym fasonie Rococo.
Wystawa odbywa się w muzeum w Wilanowie (Warszawa) do 20.12.2017 r.
Gorąco polecamy!
grudzień52017
Świąteczny konkurs we współpracy z Elle.pl
Świąteczny zestaw Rozalia to doskonały pomysł na prezent z duszą, który stanie się bezcenną pamiątką na długie lata.
Porcelana z eleganckim kwiatowym wzorem, jaki tworzy połączenie piwonii i róży podkreśla subtelne piękno kobiecej delikatności, stając się przy tym gustownym gadżetem. Rozalia ręcznie zdobiona wysokokaratowym złotem ma wyjątkowy charakter, który urzeknie każdego. W eleganckim pudełku znajduje się stylowa filiżanka ze spodkiem, talerzyk deserowy oraz bombka, która każdego roku będzie przywoływała dobre myśli.
Zestawu prezentowego Rozalia szukaj w sklepie: https://goo.gl/eNcVca
grudzień12017
Porcelanowe ozdoby świąteczne już w sklepach!
Już niebawem wpadniemy w szał świątecznych przygotowań! W naszej fabryce trwa on już w najlepsze. Wszystko po to, abyście mieli szansę wypełnić swoje domy urokiem tradycyjnych, ręcznie tworzonych ozdób. Wyjątkowa kolekcja porcelanowych dekoracji powstała w z myślą o uroczystych, wyczekanych chwilach w gronie najbliższych. Ręcznie tworzone bombki, zawieszki, dzwoneczki, czy kubki dekorowane są wysokokaratowym złotym kruszcem, wysokogatunkową platyną i farbami ceramicznymi oraz niektóre kalką. Każdy z tych elementów będzie wspaniałym dodatkiem do wnętrza, tworzącym ciepłą, świąteczną atmosferę sprzyjającą rodzinnym spotkaniom.
Drodzy Państwo, porcelanowych ozdób szukajcie w naszych salonach i w sklepie internetowym: www.porcelana.pl
listopad202017
Nowy przyfabryczny sklep Polskich Fabryk Porcelany w Ćmielowie
Porcelana z Ćmielowa sławi miasto już od ponad 227 lat. W nowym – rozbudowanym salonie
firmowym ulokowanym w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki przy Ostrowieckiej 45 nabyć
można porcelanowe wyroby niemalże „prosto z linii produkcyjnej”. 16 listopada nastąpiło
oficjalne otwarcie, rozbudowanego i odświeżonego konceptu salonu, w którym znajdą
Państwo sztandarowe fasony, takie jak Rococo czy Iwona, najnowsze propozycje PFP oraz
produkty outletowe w wyjątkowych cenach.
Serdecznie zapraszamy na ul. Ostrowiecką 45 w Ćmielowie od poniedziałku do piątku w
godzinach 9:00-17:00 oraz w soboty od 9:00 do 14:00.
listopad162017
Porcelana Ćmielów oficjalnie gości w Ambasadzie RP w Berlinie
Miło nam ogłosić, że nasza polska porcelana od niedawna, oficjalnie gości w Ambasadzie RP w Berlinie. Ćmielowska porcelana to kultowe produkty, stanowiące kanon polskiego wzornictwa. Kolekcje oferowane przez markę „Ćmielów” do dziś powstają według 200-letniej receptury ręcznego procesu produkcji od formowania do zdobienia wysokokaratowymi kruszcami- złotem i platyną. Porcelana dekorowana herbami i monogramami wykonywana jest dla monarchów i rodów szlacheckich na całym Świecie. Od lat stanowi również oficjalną zastawę Prezydentów RP. Niedawno, do grona jej wyjątkowych właścicieli dołączyła Ambasada RP w Berlinie. Mamy głęboką nadzieję, że nasza porcelana będzie godnie, przez długie lata służyć w tak ważnym miejscu.
Miło nam ogłosić, że nasza polska porcelana od niedawna, oficjalnie gości w Ambasadzie RP w Berlinie. Ćmielowska porcelana to kultowe produkty, stanowiące kanon polskiego wzornictwa. Kolekcje oferowane przez markę „Ćmielów” do dziś powstają według 200-letniej receptury ręcznego procesu produkcji od formowania do zdobienia wysokokaratowymi kruszcami- złotem i platyną. Porcelana dekorowana herbami i monogramami wykonywana jest dla monarchów i rodów szlacheckich na całym Świecie. Od lat stanowi również oficjalną zastawę Prezydentów RP. Niedawno, do grona jej wyjątkowych właścicieli dołączyła Ambasada RP w Berlinie. Mamy głęboką nadzieję, że nasza porcelana będzie godnie, przez długie lata służyć w tak ważnym miejscu.
listopad152017
Wyjątkowy jubileusz
11 listopada 2018 roku to data, kiedy Polacy będą świętowali stulecie odzyskanie niepodległości swojego kraju.
Ten wyjątkowy jubileusz warto uczcić biało-czerwonym akcentem, który ozdobi stoły i biurka, domy i biura. Piękny biało-czerwony garnitur do kawy na fasonie Jenny, filiżanka do kawy Astra lub historyczna Kula to asortyment przygotowany z myślą o tym niezwykłym jubileuszu.
listopad112017
Maria Teresa w ofercie Lidl
Chodzieska zastawa Maria Teresa dostępna była w ofercie dyskontu spożywczego Lidl w wyjątkowych cenach. W dyskoncie pojawiła się ona w trzech wersjach, biała, ze zdobieniem złotym lub platynowym.
Maria Teresa ze swą bogatą historią dumnie reprezentuje ponadczasową elegancję. Delikatna filiżanka na nóżce i reliefowe talerze doskonale wpiszą się w każdy klimat aranżacyjnych pomysłów na stół, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych.
listopad082017
Spotkanie z dziennikarkami i blogerkami w warszawskiej Galerii Mokotów
W październiku w warszawskiej Galerii Mokotów, gdzie znajduje się jeden z naszych salonów, odbyło się kolejne spotkanie dla dziennikarek i blogerek. Z przyjemnością wprowadzaliśmy naszych gości w świat porcelanowej sztuki, opowiadając o najciekawszych projektach i historycznych wzorach. Bliżej przyjrzeliśmy się naszym nowościom, wśród których znalazły się kolekcje: Labirynt, Sofia, Rozalia i naszej świątecznej ofercie. Panie miały okazję wczuć się w rolę prawdziwych artystek, tworząc swój własny, porcelanowy kubek pod czujnym okiem Pań malarek. W miłej atmosferze i przy smacznej kawie powstały prawdziwe arcydzieła!
październik302017
Ciekawa publikacja w Interia.pl
W serwisie Interia mogą Państwo przeczytać o tym, jak sprawić, aby Państwa stół zachwycał zarówno na co dzień, jak i podczas ważnych uroczystości. O co przede wszystkim zadbać? Jak wybrać idealną porcelanę? Zapraszamy do lektury
październik302017
Nowa kultura kulinarna według Dyrektora Artystycznego ĆDS Marka Cecuły
Marek Cecuła zaintrygował redakcję propertydesign.pl swoją opowieścią o nowej kulturze kulinarnej.
- Niezaspokojona wyobraźnia kreatywnych szefów kuchni generuje zapotrzebowanie na nowe ceramiczne wzornictwo. Serwowane dania to kompozycje nie tylko smakowych, ale również wysoce estetycznych formacji trójwymiarowych rzeźb z malarskimi efektami barw, faktur i kształtów. Forma jedzenia zmieniła się drastycznie - znikły znane i rozpoznawalne elementy, ustępując miejsca nowym dwuznacznym substancjom o różnym wyglądzie, fakturach i kolorystyce oraz zupełnie nowych smakach. Konwencjonalne naczynia, talerze i miski okazują się niewystarczające dla tego innowacyjnego, jedzonego produktu – mówi dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio.
Wyjątkowa kolekcja projektu Marka Cecuły, Black&White w kuchennej aranżacji RUST.
Niezwykły projekt ĆDS zachwyca odważnym kontrastowym połączeniem barw, techniką tworzenia i fakturą- matowa na zewnątrz, szkliwiona od środka.
październik202017
Spotkanie z małżonkami Ambasadorów Akredytowanych w Polsce
Jesień jest dla nas obfita w różnego rodzaju wydarzenia. Niedawno mieliśmy przyjemność wziąć udział w spotkaniu małżonek Ambasadorów Akredytowanych w Polsce, które odbyło się w Salonie Day SPA Escape. Było to fantastyczne popołudnie spędzone w przemiłej, ciepłej atmosferze. Partnerki Dyplomatów z Polski, Rosji, Kanady, Białorusi, Słowacji, Kuby, Kazachstanu, Libanu, Bangladeszu i Wenezueli podczas spotkania miały przyjemność popijać kawę z ćmielowskich filiżanek. Jest nam niezmiernie miło, że mieliśmy szansę uczestniczyć w tak wspaniałej inicjatywie i sławić polskie rękodzieło na świecie.
październik202017
Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” na targach Warsaw Home
Trzy dni wystawowe targów Warsaw Home uświadomiły nam, jak bardzo Polacy uwielbiają porcelanowe dzieła sztuki. Stoisko PFP odwiedziło mnóstwo osób zafascynowanych „białym złotem” oraz tych, którzy dopiero poznają jego wartość i piękno ręcznej pracy.
Podczas międzynarodowych targów Warsaw Home 2017 z ogromną przyjemnością przyznaliśmy wyróżnienie PorcelaNowa za całokształt dokonań w dziedzinie przemysłu, wzornictwa i sztuki użytkowej. Jest to nasza autorska inicjatywa, której idea narodziła się w 2015 roku z okazji 225. jubileuszu marki Ćmielów. Tegorocznym laureatem został wrocławski Wydział Ceramiki i Szkła. Nagrodę wręczył Marek Cecuła, Dyrektor Artystyczny Ćmielów Design Studio i członek Kapituły, w której zasiadły także Anna Maga, Ewa Trzcionka oraz Ewa Gołębiowska.
październik072017
PorcelaNowa rozbłyśnie podczas Warsaw Home 2017
W sobotę 7 października odbędzie się uroczyste przyznanie wyróżnienia PorcelaNowa za całokształt dokonań w dziedzinie przemysłu, wzornictwa i sztuki użytkowej. Jest to autorska inicjatywa Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”. Wydarzenie będzie miało miejsce podczas międzynarodowych targów Warsaw Home 2017.
Idea tego wyjątkowego wyróżnienia powstała w 2015 roku z okazji 225. jubileuszu marki Ćmielów. Historia Polskich Fabryk Porcelany to ponad dwieście lat dbałości o najmniejszy detal i pasji do tworzenia niepowtarzalnego wzornictwa. PorcelaNowa jest formą wyróżnienia osób i podmiotów, które podzielają te wartości i poprzez sztukę użytkową wprowadzają harmonię oraz piękno do codziennego życia Polaków, a także przyczyniają się do godnego reprezentowania marki narodowej i polskiego designu poza granicami kraju. Pierwszą laureatką PorcelaNowej została pani Danuta Duszniak. Wyróżnienie przyznano za całokształt działalności twórczej w dziedzinie projektowania ceramiki użytkowej, w tym pionierskie w Polsce zastosowanie charakterystycznego dla lat 50-tych nowoczesnego stylu „New Look”. Z tej okazji Polskie Fabryki Porcelany odtworzyły legendarny projekt pani Danuty. Fason Prometeusz na w stałe wszedł do asortymentu PFP. Tegoroczna nagroda zostanie wręczona drugiego dnia międzynarodowych targów Warsaw Home o godzinie 11.20 w hali F należącej do PTAK Warsaw Expo.
Warsaw Home to międzynarodowe targi wyposażenia wnętrz, w ramach których spotykają się architekci, projektanci wnętrz, właściciele firm, sklepy oraz klient indywidualny. Polskie Fabryki Porcelany pojawią się na wydarzeniu z prezentacją nowości produktowych oraz inspiracjami aranżacyjnymi. Do dyspozycji odwiedzających będą eksperci oraz projektanci, między innymi Marek Cecuła - dyrektor artystyczny marki i pracowni Ćmielów Design Studio, ceniony na świecie artysta ceramik i projektant. Wszystkim zauroczonym pięknem porcelanowych wzorów umożliwiony będzie zakup wybranych produktów na miejscu. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” zapraszają do hali F na stoisko D14.
październik052017
Fotorelacja ze spotkania zorganizowanego dla łódzkich blogerek i ich czytelników
Przedstawiamy fotorelację z wczorajszego spotkania zorganizowanego dla łódzkich blogerek i ich czytelników. Nasi goście mieli okazje zapoznać się po krótce z naszą 227-letnią historią, jako pierwsi w Polsce ujrzeć premierową filiżankę Sofia oraz pozostałe, porcelanowe kolekcje. Podczas spotkania obecnością zaszczycił nas Marek Cecuła – Dyrektor Kreatywny PFP, który zgłębił sekretne plany Ćmielów Design Studio, a utalentowane Panie malarki, które przyjechały prosto z Ćmielowa dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas warsztatów ze zdobienia porcelany. Każdy z naszych gości miał szansę stworzyć własnoręcznie wymarzony kubek. Musimy przyznać, że w naszym salonie ujawniły się prawdziwe talenty!
Wyjątkowa wystawa zawładnęła przestrzenią ekspozycyjną Galerii Lipowa 3 na dwa wakacyjne miesiące. Tradycyjny w swym charakterze materiał, jakim jest porcelana, zetknął się z nowoczesną, dynamiczną formą. Zawsze elegancka biel wystąpiła obok mocnych kobaltów i pudrowych róży. A całością przedsięwzięcia kieruje Marek Cecuła, światowej sławy artysta ceramik. Współczesne projektowe wariacje na temat tradycyjnego materiału ceramicznego – to właśnie „Design na tle tradycji”.
„Design na tle tradycji” to selekcja porcelanowych kolekcji tworzonych w Ćmielów Design Studio w latach 2015-2017. Działalność studia umiejscowionego w sercu manufaktury porcelany, inspiruje i wpływa na charakter oraz kierunek kreatywnego procesu. Powstające projekty i poszczególne kolekcje odzwierciadlają dwutorową działalność studia tworzącego równolegle unikalne rękodzieło oraz wzornictwo przemysłowe. Wystawa jest przykładem integracji miedzy sztuką, designem a przemysłem. Prezentuje trzy grupy prac: obiekty dekoracyjno-użytkowe, zestawy stołowe oraz formy artystyczne. Wiele z tych prac powstało w procesie grupowym i stanowią one symbiozę wspólnej kreatywności ćmielowskiego studia. – mówi Marek Cecuła
lipiec202017
Ćmielowska porcelana znalazła się wśród prezentów dla amerykańskiej pary prezydenckiej.
Mamy ogromny zaszczyt i przyjemność poinformować, że nasza porcelana znalazła się wśród prezentów dla amerykańskiej pary prezydenckiej. Pierwsza dama, Melania Trump została obdarowana jednym z naszych najpiękniejszych zestawów. Mamy nadzieję, że tradycyjna polska porcelana będzie dla niej miłą pamiątką chwil spędzonych nad Wisłą.
Ćmielowska porcelana jest od lat wykonywana na zamówienia dla monarchów czy rodów szlacheckich na całym Świecie. Stanowi też oficjalną zastawę Prezydentów RP. Ten wybór nie dziwi – wśród artystów związanych z naszym “białym złotem” były takie sławy jak Wincenty Potacki czy Bogdan Wendorf.
Serdecznie zapraszamy do zapisów do szkoły branżowej I STOPNIA – szkoła ponadgimnazjalna
Uczniowie, którzy zdecydują się dołączyć do klasy o profilu “Operator urządzeń przemysłu ceramicznego”:
- płatne praktyki w pobliskiej fabryce porcelany w Chodzieży
- zawód: operator urządzeń przemysłu ceramicznego
- bezpłatna nauka (jednorazowe wpisowe tylko 200 zł od osoby)
- I stopień kształcenia po 3 latach
- egzamin kończący się dyplomem potwierdzającym kwalifikacje
- możliwość przystąpienia do matury po ukończeniu II stopnia
Nabór uczniów będzie trwał do końca sierpnia 2017 roku
Adres szkoły ul. Siejaka 29
OPERATOR URZĄDZEŃ PRZEMYSŁU CERAMICZNEGO
Absolwent szkoły kształcącej w zawodze operator urządzeń przemysłu ceramicznego powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) obsługiwania maszyn i urządzeń do przygotowania surowców i mas ceramicznych;
2) obsługiwania maszyn i urządzeń do formowania, wykańczania i zdobienia półfabrykantów ceramicznych;
3) formowania, wykańczania i zdobienia ręcznego półfabrykantów ceramicznych;
4) obsługiwania suszarń oraz pieców do wypalania surowców i półfabrykantów ceramicznych.
WARUNKI REALIZACJI KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE
Szkoła podejmująca kształcenie w zawodzie operator urządzeń przemysłu ceramicznego powinna posiadać następujące pomieszczenia dydaktyczne:
1) pracownię techniczną,
2) pracownnię kontroli jakości surowców i wyrobów ceramicznych,
3) pracownię maszyn i urządzeń przemysłowych,
4) stanowisko oceny makroskopowej surowców,
5) stanowisko do przemiału surowców i półproduktów,
6) stanowisko do badań parametrów lepkości i gęstości,
7) stanowisko do badania wilgotności,
8) stanowisko do obróbki cieplnej,
9) stanowisko kontrolno-pomiarowe,
10) stanowisko komputerowe,
11) stanowisko użytkowania maszyn i urządzeń,
12) stanowisko do konserwacji i drobnych napraw narzędzi,
Kształcenie praktyczne może się odbywać w: pracowniach i warsztatach szkolnych, placówkach kształcenia praktycznego, placówkach ustawicznego oraz podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół kształcących w zawodzie.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie operator urządzeń ceramicznego po potwierdzeniu kwalifikacji AU.06. Obsługa maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik ceramik po potwierdzeniu kwalifikacji AU.51. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego
czerwiec232017
VI Gala Fundacji Orła Białego
Orły dla najlepszych
Podczas uroczystej gali na rydzyńskim zamku Fundacja Orła Białego nagrodziła 15 laureatów statuetkami Godła Promocyjnego Fundacji Orła Białego. Otrzymali je wybitni samorządowcy i przedsiębiorcy, ludzie kultury, sportu i społecznicy.
Gala, zorganizowana już po raz szósty, odbyła się w piątek, 9 czerwca, w sali balowej Zamku w Rydzynie. Przybyli na nią laureaci wyłonieni przez Kapitułę Fundacji Orła Białego, liczne grono zaproszonych gości, a wśród nich laureaci z poprzednich lat, przedstawiciele władz samorządowych Leszna oraz gmin i powiatów Śremu, Kościana i Rawicza.
Uroczystość rozpoczęła się od uczczenia pamięci Zbigniewa Wodeckiego minutą ciszy. Ten wielki artysta otrzymał statuetkę Orła Białego dwa lat temu, podczas uroczystej gali w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.
Po powitaniu przybyłych gości, głos zabrał prezes Fundacji Orła Białego Jan Ludwiczak. W swoim wystąpieniu powiedział: - Nie mają dla nas znaczenia zapatrywania czy poglądy polityczne osób, które nagradzamy. Szanujemy je, ale nie są one dla nas kryterium, według którego oceniamy ludzi. Dla nas ważne jest, by te osoby wyróżniały się spośród innych swoją twórczą pracą i dokonaniami, które mogą być przykładem i wzorem dla innych. Z których możemy być po prostu dumni.
Wyróżniamy najlepszych. Tych, którzy wyprzedzają swoją epokę, tworzą coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, bez względu na czas i okoliczności w jakich przyszło im żyć i działać.
Uważamy, że Polska jest jedna, z jej burzliwą historią, która liczy sobie już 1050 lat. Na jej dorobek i dzisiejszą pozycję w Europie i świecie pracowało wiele pokoleń Polaków. Byli wśród nich zarówno bezimienni bohaterowie, jak i jednostki wybitne, będące wzorem i przykładem dla innych. To dzięki nim przetrwaliśmy czasy zaborów, najazdów i wojen.
Ta sztafeta pokoleń, to są nasze korzenie, to jest fundament, na którym można i trzeba budować dalej. Dziś też są potrzebne wzorce. Są potrzebne osoby, które swoją pracą i postawą społeczną mogą być godnym przykładem do naśladowania.
Fundacja nagradza statuetkami Godła Promocyjnego „Orła Białego” wybitnych samorządowców, którzy na co dzień wcielają w życie szczytne idee samorządności i demokracji w swoich lokalnych społecznościach. Nagradzamy wybitnych naukowców, liderów biznesu i przedsiębiorczości, wybitnych ludzi kultury i mistrzów sportu. Honorujemy też polskie firmy, które wyrastają ponad przeciętność, są liderami w swoich branżach, a ich produkty z powodzeniem konkurują na światowych rynkach.
Podczas dzisiejszej gali już po raz szósty nagrodzimy Godłem Promocyjnym Orła Białego ludzi niezwykłych. Ludzi, którzy już odcisnęli swój trwały ślad w naszej rzeczywistości, zapisali się złotymi zgłoskami w naszej historii. Jedni w historii swojego miasta, czy regionu, a są i tacy, którzy zapisali się już w historii całej naszej Polski – podkreślił prezes Ludwiczak.
Głos zabrał też przewodniczący Kapituły prof. nadzw. dr hab. Aleksander Barinow- Wojewódzki, który mówił o zasadach i kryteriach, jakimi kierowała się kapituła nominując laureatów VI edycji Godła Promocyjnego Fundacji Orła Białego.
Potem nastąpiło wręczenie statuetek i dyplomów honorowych tegorocznym laureatom. Dorobek i zasługi każdego z laureatów przypominany był w okolicznościowych laudacjach. Statuetki Orła Białego i dyplomy honorowe laureatom wręczali: prezes fundacji Jan Ludwiczak i członkowie Kapituły: jej przewodniczący prof. nadzw. dr hab. Aleksander Barinow- Wojewódzki, jego zastępca prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski oraz Jerzy Głowacki.
Po wręczeniu laurów, głos zabrali gen. pilot Mirosław Hermaszewski i prezes polskiego sportu Andrzej Kraśnicki.
W części artystycznej gali wystąpiła krakowska grupa „Pod budą” z Andrzejem Sikorowskim. Artyści zaprezentowali publiczności swoje największe przeboje, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem przez widownię.
Uroczystą galę zakończył bankiet.
Przypomnijmy, że Fundacja Orła Białego powstała w 2003 roku. Jej głównym celem jest krzewienie idei przedsiębiorczości, popularyzacja osób, instytucji i firm, które mają szczególne zasługi dla rozwoju samorządności, nauki, kultury i sportu, a także polskiego biznesu i promocji polskich produktów w Polsce i na świecie.
Osoby, instytucje i firmy szczególnie zasłużone w tym względzie Fundacja honoruje statuetkami Godła Promocyjnego „Orła Białego”. Przydziela je niezależna Kapituła powołana przez władze Fundacji . Są one co dwa lata wręczane na uroczystych spotkaniach.
W dotychczasowych sześciu edycjach otrzymało je łącznie 76 osób, firm i instytucji.
Laureaci tegorocznej edycji:
Franciszek Pieczka - wybitny aktor teatralny i filmowy.
Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego;
Dr inż. Marian Nickel – twórca Nickel Technology Park Poznań Sp. z o.o.;
Wadim Tyszkiewicz- Prezydent Nowej Soli;
Gen. pilot Mirosław Hermaszewski – pierwszy polski kosmonauta;
Firma Logis Sp. z o.o. Komorniki;
Bogdan Królik – właściciel firmy i hurtowni ogrodniczej w Chrzypsku Wielkim;
Aleksander Doba – polski podróżnik, kajakarz, który dwukrotnie pokonał Atlantyk na kajaku;
Firma Dawtona Sp. z o.o. Błonie k. Warszawy
Janusz Żmurkiewicz – Prezydent Świnoujścia;
Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.;
Andrzej Sikorowski- piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, lider grupy „Pod Budą”.
czerwiec232017
Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. otrzymały nagrodę Created in Poland Superbrands 2016/17
Nagrody Created in Poland Superbrands 2016/17 dla najsilniejszych marek stworzonych w Polsce trafiły w ręce reprezentantów Polskich Fabryk Porcelany S.A.
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z wydarzenia.
Autorami zdjęć są Foto Wrońscy a także Magda Magdalena Trebert
czerwiec082017
Pierwsza strona Gazeta.pl należała do porcelany, a w dużej mierze do Polskich Fabryk Porcelany!
Pierwsza strona Gazeta.pl należała do porcelany, a w dużej mierze do Polskich Fabryk Porcelany! Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem mówiącym o kolekcjonowaniu polskiej ceramiki.
“Polskie wzornictwo od dawna cieszy się uznaniem. A od pewnego czasu zainteresowanie nim zatacza coraz szersze kręgi, bo jak słusznie zauważa Beata Bochińska w swoim poradniku "Zacznij kochać dizajn", tęsknota za niemasowymi, "prawdziwymi" przedmiotami nabiera rozpędu w epoce, gdy wszystko produkuje się taśmowo. Wiadomo, że w weekend nie zostaniemy ekspertami od czytania sygnatur na starej porcelanie, za jednym zamachem nie wymienimy też całej domowej zastawy. Możemy jednak dowiedzieć się, gdzie szukać starych perełek i nowych talentów oraz skąd czerpać wiedzę na temat polskiej ceramiki.”
Prócz interesujących informacji w tekście znajdą Państwo wywiad z artystą ceramikiem Markiem Cecułą osobą odpowiedzialną za design marki Ćmielów Design Studio, a oto zapowiedź:
“Rozmowa z Markiem Cecułą - zasłużonym artystą i projektantem porcelany, twórcą studia Modus Design, które założył w latach 70. jeszcze w Nowym Jorku. Przez kolejne dwie dekady był dziekanem Wydziału Ceramiki nowojorskiej Parsons School of Design. Od początku bieżącej dekady znów działa w Polsce - najpierw otworzył Design Centrum Kielce, a potem, wspólnie z fabrykami Ćmielów i Chodzież, stworzył Ćmielów Design Studio, które powraca do zapomnianej praktyki zatrudniania w fabrykach artystów.”
Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. nagrodzone statuetką podczas Gali „Osobowości i Sukcesy Roku”
Miło nam Państwa poinformować, że Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. zostały nagrodzone wyjątkową statuetką podczas Gali „Osobowości i Sukcesy Roku”, gdzie zaprezentowaliśmy nasze produkty.
Na Gali uhonorowano firmy, kto´re w danym roku odniosły najwie?kszy sukces biznesowy, w poszczególnych branżach. Statuetki odbierają również najwybitniejsze Osobowos´ci, kto´re swoja? postawa? w danym roku zasłuz˙yły na to wyro´z˙nienie. Statuetki wre?czane są w poszczego´lnych kategoriach: polityka, sport, film, nauka ,kultura, sztuka, moda, biznes, muzyka itd. Wre?czane są także honorowe statuetki za całokształt.
kwiecień272017
Nowy unikalny projekt „Ludzkie ślady”
Dwójka pasjonatów - Ewa Klekot i Arkadiusz Szwed stworzyli wraz z pracownikami fabryki w Ćmielowie unikalny projekt „Ludzkie ślady”. W trakcie produkcji porcelany, osoby zaangażowane w tworzenie zostawiły na porcelanie kobaltowe ślady swoich dłoni i palców.
“Lśniąca i gładka powierzchnia porcelanowych naczyń budzi skojarzenia z czystością i doskonałością. Gdy palce czy wargi pozostawią na filiżance ślad, mamy ochotę wytrzeć je, usunąć, przywrócić doskonałość, zatrzeć ślady kontaktu z niedoskonałą, przemijającą ludzką cielesnością. Nie chcemy wiedzieć kto i ile razy przed nami filiżankę dotykał.
Serwis „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę "czynnika ludzkiego" w produkcji przemysłowej.
Naczynia zostały wyprodukowane jako część projektu „Ludzie z fabryki porcelany”, realizowanego w jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce. Zakład w Ćmielowie powstał w 1790 roku, a od 1838 wyrabia się w nim porcelanę; obecnie jest własnością spółki Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.
Projekt łączy badania antropologiczne z krytycznym dizajnem, realizowany jest przez antropolożkę i ceramika, a finansowany przez polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Główny cel projektu to krytyczna analiza społecznej konstrukcji relacji człowiek-technologia oraz systemów wartościowania różnych rodzajów pracy wykonywanej przez ludzi i nie-ludzi. Porcelana bywa zwykle traktowana jako przedmiot kolekcjonerski, czy obiekt dizajnerski i ceni się ją za wartości estetyczne. Mniej uwagi natomiast poświęca się procesowi produkcji oraz społecznemu konstruowaniu jej znaczeń. Wskazanie roli różnego rodzaju wiedzy i umiejętności potrzebnych do wytworzenia porcelanowych naczyń może ułatwić zrozumienie wszystkich uczestników procesu ich powstawania, a także zachęcić użytkownika porcelanowej filiżanki do bardziej krytycznej refleksji.”
Stworzona kolekcja będzie prezentowana na wystawach.
Twórcami tego projektu są:
Ewa Klekot – adiunkt naukowy w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej, magister archeologii i etnografii na Uniwersytecie Warszawskim, doktor nauk o sztuce.
Arkadiusz Szwed – projektant, technolog ceramiczny, specjalista w zakresie form przemysłowych. Ukończył malarstwo na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przez wiele lat był asystentem Marka Cecuły.
Zdjęcia pochodzą ze strony www.facebook.com/Peoplefromtheporcelainfactory/
„Wykonane w ramach projektu 00264/NPRH4/H2b/83/2016, finansowanego przez MNiSW”.
kwiecień062017
Weekend Zakupów w Galerii Mokotów
W dniach 8-9 kwietnia 2017 r. w Galerii Mokotów będzie miała miejsce weekendowa akcja rabatowa, w której będzie uczestniczył sklep firmowy Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A.. Salon znajduje się na 1 piętrze w Galerii Mokotów. Serdecznie zapraszamy do skorzystania w wyjątkowych rabatów tuż przed Wielkanocą!
kwiecień062017
Nowa kolekcja Wielkanoc 2017
Święta wielkanocne nieodłącznie kojarzą się z wiosenną, radosną i ciepłą atmosferą. Taka też jest najnowsza oferta Polskich Fabryk Porcelany. Wiemy jak ważny jest pięknie udekorowany stół, który jest nieodłącznym elementem świąt. Dlatego też przygotowaliśmy wyjątkową propozycję, która będzie uzupełnieniem wiosennej kuchni.
Kolekcja dostępna w naszym sklepie internetowym www.porcelana.pl
marzec232017
Gepardy Biznesu 2016
Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. zostały wyróżnione w rankingu Gepardy Biznesu 2016
"Spośród 40 tysięcy polskich przedsiębiorstw, których wyniki finansowe przeanalizował Instytutu Europejskiego Biznesu w lutym 2017 r., tytuł Gepard Biznesu 2016 uzyskało 4331 firm, bo ich wartość rynkowa wzrosła o więcej niż 10 proc.
Instytutu Europejskiego Biznesu, utworzony 12 grudnia 2005 r., prowadzi Konkurs Gepardy Biznesu od 2006 r. Przez jedenaście lat dokładnie przeanalizował wyniki finansowe 70 tysięcy przedsiębiorstw i kilkuset banków działających w Polsce.
Przedstawiamy najnowszy ranking dynamicznych firm według wartości rynkowej w okresie marzec 2014 – marzec 2016 według metodologii, opracowanej przez Instytutu Europejskiego Biznesu w grudniu 2005 r.
Dane do badań polskich firm dostarczyły wywiadownie InfoCredit i Bisnode.
Do analizy zostały wybrane te firmy, które w latach 2013 -2014 miały każdego roku ponad pół milion złotych przychodów netto, więcej niż 10 tys. zł zysku netto, a wartość ich kapitału była dodatnia.
Instytutu Europejskiego Biznesu policzył ich wartość rynkową na koniec marca 2014 i koniec marca 2016 przez porównanie ich wyników do wycen spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz zmiany wartości rynkowej. Uproszczona metodologia liczenia wartości rynkowej, stosowana przez Instytut Europejskiego Biznesu, opisana jest poniżej rankingu.
Na tej podstawie Instytutu Europejskiego Biznesu stworzył rankingi najbardziej dynamicznych firm w Polsce – Gepardów Biznesu 2016."
źródło http://businessnow.pl/12133,gepardy-biznesu-2016.html
marzec142017
AMBIENTE 2017
Gdzie szukać gorących trendów ze świata porcelany i akcesoriów wyposażenia wnętrz, jeśli nie na targach Ambiente, największej i najbardziej prestiżowej imprezie wystawienniczej tego typu w Europie. Między 10 a 14 lutego we Frankfurcie nad Menem odbyły się największe międzynarodowe targi dóbr konsumpcyjnych – Ambiente 2017. Podczas imprezy swoje produkty zaprezentowało kilka tysięcy prestiżowych firm z całego świata. Polskę reprezentowały Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.- lider w branży home decor, słynący z pięknej, ręcznie tworzonej porcelany.
Porcelanowe kolekcje zostały wyeksponowane w dwóch strefach najbardziej prestiżowej hali wystawienniczej w Messe Frankfurt. W dziale DINING miłośnicy designu mogli podziwiać propozycje dekoracji i nakryć stołowych marek Ćmielów i Chodzież, a w modernistycznej strefie TABLE CONTEMPORARY DESIGN zostały zaprezentowane nowoczesne i designerskie propozycje najmłodszej marki PFP – Ćmielów Design Studio.
Trendy na światowym poziomie
Targi Ambiente 2017 to niesamowita okazja, aby w jednym miejscu skupić i podziwiać nowoczesne, nierzadko intrygujące rozwiązania ze świata wzornictwa. Wydarzenie skupia rynkowych liderów oraz marki innowacyjne, które są związane z dziedziną wyposażenia wnętrz i dekoracji– mówi Marcin Toporek, Dyrektor Handlowy PFP „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.. Ten prestiżowy event przyciąga miłośników designu i nowatorskich rozwiązań. W ubiegłorocznej edycji imprezę odwiedziło ponad 135 tysięcy zwiedzających, którzy przybyli licznie, aby poznać propozycje marek, trendy i kierunki wzornictwa na nadchodzący sezon.
Uchylamy rąbka tajemnicy
Podczas tegorocznej edycji targów w dziale Dining zobaczyliśmy bogaty przekrój oferty z linii Ćmielów i Chodzież. Na stoisku zostały zaprezentowane kultowe kolekcje tj. Rococo, Bolero, Maria Teresa czy Iwona, które od lat są gratką dla miłośników ponadczasowej klasyki. Wśród prezentowanej zastawy nie zabrakło również wyrobów niosących kompromis codziennego, zapracowanego życia z celebrowaniem posiłków i chwil spędzonych z bliskimi. Ten złoty środek znajdziemy w kolekcjach Venus, Vega, Quebec czy Akcent.
Ale to nie wszystko, co na to niezwykłe wydarzenie przygotowała manufaktura. Goście z całego świata mogli podziwiać elegancką, ponadczasową kolekcję Astra w dwóch zapierających dech piersiach dekoracjach: debiutującej, orientalnej - Indii i hellenistycznej - Elladzie. Dodatkowo na targowych stołach królował fason Wstążka z pięknymi złoceniami oraz Jenny w bogatym zdobieniu Timeless.
Nowatorskie rozwiązania z Ćmielów Design Studio
"W tym roku głównym nurtem wystawy Ćmielów Design Studio jest pojednanie rzemiosła ceramicznego z produkcją przemysłową. Nowe kolekcje powstały pod hasłem “Craft & Industry”, opierając się na rękodziele w procesie przemysłowym. Mimo teoretycznej sprzeczności takiego założenia, powstał produkt, który niesie w sobie urok niedoskonałości wynikający z bezpośredniego dotyku ludzkiej ręki, ale łączy też przemysłową doskonałość ujętą w jego formie."– mówi Mareck Cecuła, Dyrektor Artystyczny Ćmielów Design Studio.
Na stoisku ĆDS zadebiutowało wiele nowych propozycji, a każda z nich ma utrwalony w sobie dotyk ludzkich rąk. Wysoka estetyka, niecodzienne podejście i śmiałe przełamanie konwencji – tak można określić nowoczesną porcelanę. Hand Painted przykuwa uwagę cieniowaną spiralą, kolekcja Craft łączy ergonomiczną formę, z subtelnie przemyconymi emocjami, a pełna japońskiej estetyki Zen jest odpowiedzią studia na fascynacje kulturą i kuchnią orientalnego wschodu. Niekonwencjonalną formę znajdziemy również w serii Black&White, w której nie tylko kolor jest kontrastowy, ale również zestawienie elementów. Część z nich została stworzona ręcznie, a część pochodzi z asortymentu produkowanego przez fabrykę. Całość tworzy oryginalny, użytkowy komplet dający nowe możliwości serwowania potraw i układu stołu. To tyko kilka wymienionych kolekcji, które z całą pewnością przypadły do gustu gościom przybyłym na targi.
luty282017
Odkrywamy tajemnice kolekcji prezentowanych na AMBIENTE 2017
Gdzie szukać gorących trendów ze świata porcelany i akcesoriów wyposażenia wnętrz, jeśli nie na targach Ambiente, największej i najbardziej prestiżowej imprezie wystawienniczej tego typu w Europie. Od 10 do 14 lutego we Frankfurcie nad Menem odbędą się największe międzynarodowe targi dóbr konsumpcyjnych – Ambiente 2017. Podczas imprezy swoje produkty zaprezentuje kilka tysięcy prestiżowych firm z całego świata. Polskę reprezentować będą Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.- lider w branży home decor, słynący z pięknej, ręcznie tworzonej porcelany.
luty102017
Łódź Design Festival - Referencje
"Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzenie związane z projektowaniem o randze międzynarodowej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mają odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze. Bo w designie nie chodzi tylko o to, aby powstało kolejne piękne krzesło…" - lodzdesign.com
W czasie ostatniej 10. jubileuszowej edycji Łódź Design Festival, która odbyła się w dniach 13-23 października 2016 roku, nie zabrakło obecności Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. Co więcej, kolekcja Spirala projektu Edyty Cieloch z Ćmielów Design Studio zdobyła zaszczytny tytuł Must Have. Dzieło Pani Edyty stanowi część limitowanej serii Hand Touch i zostało ręcznie wydekorowane kobaltem.
Jest nam niezmiernie miło podzielić się z Państwem referencjami otrzymanymi od Łódź Art Center, będącego organizatorem festiwalu.
luty062017
Prestiżowe nagrody dla marek Polskich Fabryk Porcelany
Niezwykle miło nam poinformować, że Porcelana Ćmielów uzyskała dwa prestiżowe tytuły: Superbrands 2016/17 oraz Created in Poland Superbrands 2016/17. Natomiast Porcelana Chodzież wyróżniona została tytułem Created in Poland Superbrands 2016/17. Nagrody dowodzą, że kultowe marki Polskich Fabryk Porcelany to najsilniejsze wizerunkowe brandy w swojej kategorii na rynku.
Plebiscyt Superbrands ma tak duże znaczenie i prestiż, gdyż jego laureaci wyłaniani są zarówno na podstawie decyzji konsumentów, jak i ekspertów w dziedzinie marketingu. W tegorocznej edycji konkursu jeszcze większy nacisk położony został na opinię konsumentów – ich głos w 75% zadecydował o tym, do jakich marek trafią nagrody.
W gronie nominowanych do Superbrands oraz Created in Poland Superbrands znalazły się marki, które w poprzednich edycjach plebiscytu uzyskały najwyższe wyniki. Dodatkowo, również konsumenci mieli możliwość nominacji cenionych przez siebie marek. Do pierwszej tury konkursu zakwalifikowano się około 2000 brandów, które poddane zostały dwuetapowej selekcji, składającej się z:
• badania konsumenckiego, przeprowadzonego na próbie 15 000 respondentów,
• oceny Rady Marek, w skład której wchodzą specjaliści z zakresu marketingu, strategii, brandingu, reklamy i public relations.
Uzyskane tytuły stanowią dowód jakości naszych produktów i co najważniejsze – zaufania Klientów. Dziękujemy!
listopad212016
Sztuka wyższej idei. Ćmielowskie talarze eksponatem na finisażu projektu „NOMADA”
W dniach 5-8 września w Kielcach w Domu Modlitwy odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. Wystawa jest organizowana przez Fundację „Nowa Przestrzeń Sztuki” pod przewodnictwem rzeźbiarza i performera Pawła Althamera. Wśród prezentowanych prac znajdziemy instalację Marka Cecuły, dyrektora artystycznego Ćmielów Design Studio, który stoi za sukcesem nowej marki ćmielowskiej manufaktury.
Głównym celem Fundacji jest powszechna edukacja artystyczna. Propagowanie sztuki poprzez organizowanie ciekawych wystaw, które w nowatorski sposób przedstawiają tendencje w sztukach plastycznych i wizualnych na tle miejskiej przestrzeni.
Obecna wystawa – projekt „Nomada” – jest ósmym wydarzeniem realizowanym w ramach cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. W finisażu udział weźmie kilkunastu artystów z całego świata, którzy tworzą sztukę współczesną. Jednym z nich będzie znany projektant Marek Cecula, który na co dzień związany jest z ćmielowską manufakturą. Artysta do swojej instalacji pt. „Żródło” wykorzysta talerze z nadrukowanymi hebrajskimi literami. Porcelanowe elementy zostaną ułożone w stosy, a na ich wierzchu będzie widnieć napis „Bereszit”, słowo nawiązujące do biblijnego stworzenia świata - „Na początku”. Mistyczna instalacja będzie mobilna, a zwiedzający wystawę będą mogli samodzielnie układać własne słowa wyciągając ze stosów opisane talarze.
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia instalacji "Żródło" podczas projektu „NOMADA” w kieleckim Domu Modlitwy Kielce-Pakosz i przekonania się, że porcelana bywa nie tylko elementem sztuki użytkowej, ale czymś więcej.
październik242016
Porcelanowe kolekcje zamieszkają w stolicy
Już niebawem, bo 29 września w Galerii Mokotów zostanie otwarty pierwszy, warszawski salon sprzedaży Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież. W firmowym butiku nabędziemy nie tylko najnowsze kolekcje serwisów obiadowo – kawowych i porcelanowej galanterii, ale również tradycyjne wzory, które niezmiennie dodają wyjątkowości spotkaniom w gronie rodziny i znajomych. Wszystkie produkty marki stanowią synonim doskonałej jakości i kunsztu ręcznego wykonania.
Polska manufaktura doceniając i kontynuując bogatą ponad dwuwiekową tradycję, stale się rozwija i poszerza swoją ofertę o nowe wzory, fasony i dekoracje. Wszystkie kolekcje są tworzone ręcznie z pasją, doświadczeniem oraz dbałością o detal. Od dekad wyroby wytwórni są doceniane przez klientów nie tylko w kraju, ale również w najdalszych zakątkach globu.
Sklep inny niż wszystkie
Warszawski salon sprzedaży będzie szczególnym miejscem, w którym to klient, a nie asortyment, będzie stanowił centrum. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że zastawa stołowa ma szczególne znaczenie w życiu każdej rodzinny. Porcelanowe kolekcje są wyznacznikiem dobrego smaku, a także elementem, który ma moc nadania wyjątkowości spotkaniom w gronie najbliższych. Firmowe butiki z porcelaną to właściwe miejsce dla stojących przed dylematem zakupu idealnego zestawu. Dokładamy wszelkich starań, aby w przyjemniej atmosferze pomóc w doborze wzoru, detalu, kształtu, który w pełni spełni oczekiwania naszego klienta oraz idealnie uzupełni jego domowe zacisze – mówi Inga Kamińska, Prezes PFP Ćmielów i Chodzież S.A.. – Wizyta w butiku to z doskonała okazja, aby przyjrzeć się kolekcjom z innej perspektywy. W spokoju, siedząc w wygodnym fotelu, poczujemy się jak w domu. Takie warunki pozwalają dostrzec w porcelanowych filiżankach nowy powab, wzory i zdobienia stają się jeszcze wyrazistsze. Dzięki temu zakupiona porcelana, będzie uzupełnieniem naszych klientów – kontynuuje Inga Kamińska.
Sekretem wyjątkowości obsługi w salonie sprzedaży jest zrozumienie przyzwyczajeń oraz potrzeb konsumentów. Obok konsultacji ze specjalistą do dyspozycji oddany jest również interaktywny stół multimedialny. To rozwiązanie nie tylko dla zwolenników nowoczesnych technologii, ale także osób, które we własnym zakresie chcą zapoznać się z propozycjami manufaktury, a następnie obejrzeć je z bliska. Za jego pomocą skomponujemy swoją wymarzoną kolekcję, ale też zobaczymy cały przekrój asortymentu marki, zamówimy poszczególne elementy, czy zlecimy wykonanie filiżanki z dedykowanym monogramem.
Dedykowana kolekcja
Wszystkie osoby, które odwiedzą warszawski salon, będą mogły zapoznać się nie tylko ze stałą ofertą marek Ćmielów, Chodzież i Ćmielów Design Studio, ale również z dedykowanymi, limitowanymi seriami i reedycjami wyjątkowych fasonów. Przykładem jest kolekcja z lat 60 XX wieku – „Prometeusz”– wzór Pani Danuty Duszniak – artystki i projektantki, która całe swoje życie poświęciła tworzeniu polskiej sztuki użytkowej.
Skomponowanie indywidualnych kolekcji, zakup kolekcji historycznych czy nowoczesnych designerskich zestawów, nabycie wykonywanych na zamówienie porcelanowych filiżanek z dedykowanym monogramem – to nie wszystkie możliwości proponowane przez salon. Oprócz tego w butiku zobaczymy piękne, ponadczasowe figurki, które idealnie uzupełnią każde wnętrze.
Salon będzie mieścił się na pierwszym piętrze Galerii Mokotów.
październik242016
Przegląd publikacji Polskich Fabryk Porcelany
Sezon ślubny trwa, czy wiecie jakie prezenty będą idealne na tą wyjątkową okazję?
Wręczanie młodej parze ślubnych upominków to piękna i głęboko zakorzeniona tradycja. Podarowując im prezenty chcemy, aby wyrażały one nasze najlepsze życzenia i stanowiły odpowiednie upamiętnienie tego wyjątkowego dla Młodych dnia. Nasz upominek ma przynieść im radość, szczęście i stać się symboliczną cegiełką pod fundament ich przyszłego życia.
Zwiąż się Wstążką z Ćmielowską Porcelaną!
Uwiecznijcie Wasze romantyczne emocje na fotografii przy porcelanie z kolekcji WSTĄŻKA.
Prześlijcie je na adres konkurs@porcelana.com.pl do 30.11.2016.
Najlepsze zdjęcie stanie się wizytówką nowej kolekcji,
a jury nagrodzi je bonem o wartości 3000 PLN do wykorzystania na www.sklep.porcelana.com.pl.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 15.12.2016. Regulamin: www.porcelana.com.pl/konkurs-wstazka.php
Przegląd publikacji Polskich Fabryk Porcelany w Werandzie – jednym z najważniejszych tytułów wnętrzarskich w kraju wraz z prezentacją produktu: kolekcji Unites Table of Europe oraz w lifestylowym miesięczniku PANI – jednym z bardziej prestiżowych tytułów na rynku.
kwiecień262016
Polska porcelana pod Wawelem – pierwszy w Polsce butik Ćmielów i Chodzież – relacja z otwarcia
Uroczysta inauguracja działalności butiku w Krakowie objęła dwa wydarzenia: przedpremierowe otwarcie dla krakowskich i ogólnopolskich mediów oraz oficjalne otwarcie dla wszystkich mieszkańców miasta. Podczas spotkania mediowego swój wykład „Jak projektować kultowe wzory? O najnowszych i najstarszych trendach w polskiej porcelanie” wygłosiła Katarzyna Rzehak: dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i baczna obserwatorka i interpretatorka trendów. Okazało się, że niemal wszystkie przedstawione przez autorkę wykładu trendy odnaleźć można na półkach butiku.
27 lutego natomiast odbyło się uroczyste otwarcie salonu dla wszystkich mieszkańców Krakowa, którzy również mieli okazję przyjrzeć się księgom projektowym dokumentującym szkice najstarszych projektów Ćmielowa i Chodzieży oraz unikalnym kolekcjom z lat 60 specjalnie na tę okazję przygotowanym w reedycji: kultowym filiżankom projektu Wincentego Potackiego oraz kolekcji Goplana, a także innym naczyniom użytkowym z lat 60.: wazonom i misom w limitowanych seriach. Przypomniane zostały także ćmielowskie rzeźby porcelanowe, które dziś są już ikonami stylu między innymi: "Sudanka" Henryka Jędrasiaka powstała w 1958 roku i "Lena" Wincentego Potackiego.
Przestrzeń pierwszego stacjonarnego sklepu Polskich Fabryk Porcelany została podzielona na
odrębne strefy dla 3 marek: Ćmielów, Chodzież i Ćmielów Design Studio. Zaprojektowane przez
łódzką pracownię architektoniczną AR Design, a koordynatorem plastycznym był krakowski
architekt, artysta plastyk Tomasz Ciepliński. Wnętrze nawiązuje do procesu tworzenia porcelany,
pojawiają się regały przypominające fabryczne wózki, na których transportuje się naczynia między
procesem wypalania i zdobienia. Nowy salon to również przestrzeń do eksperymentowania. To
tutaj poszukujący indywidualnych zestawów porcelany korzystają z porad jak skomponować
niepowtarzalne, spersonalizowane kolekcje naczyń zgodnie z trendem mix&match (mieszaj i łącz).
Salon „Ćmielów – Chodzież od 1790 roku” ul. Stradomska 3, Kraków
Serdecznie zapraszamy!
marzec152016
Kultowa porcelana pod Wawelem
Na mapie Krakowa powstaje nowe miejsce promujące najlepsze polskie wzornictwo – pierwszy w Polsce salon Ćmielów i Chodzież. Porcelana od 1790r. Już od 27 lutego zapraszamy salonu, w którym można nie tylko kupić najnowsze i historyczne wzory porcelany z Ćmielowa, Chodzieży i Ćmielów Design Studio, ale także porozmawiać o polskim wzornictwie i skorzystać ze specjalnych ofert promocyjnych. Gratką dla koneserów będą limitowane reedycje historycznych kolekcji. W dniu otwarcia na pierwszych klientów czekają pamiątkowe filiżanki.
Nowa przestrzeń dla Krakowa
Londyn, Nowy Jork i Helsinki – to tylko jedne z kilku miast, w których w ubiegłym roku można było oglądać porcelanę z Ćmielowa i Chodzieży. Teraz taką możliwość mają również mieszkańcy Krakowa – od 27 lutego w nowym salonie firmowym Polskie Fabryki Porcelany zaprezentują porcelanowe dziedzictwo w niekonwencjonalnej formie.
- Zależało nam na tym, żeby nasz pierwszy salon w Krakowie pokazywał najlepsze wzory polskiej porcelany. Pojawią się w nim klasyczne kolekcje, a także najnowsze projekty. Salon znajduje się w lokalizacji od lat kojarzonej w stolicy małopolski z porcelaną. Chcieliśmy podarować temu miejscu nowe życie, a przez to stworzyć w mieście nową przestrzeń, w której będzie można porozmawiać o polskim wzornictwie i przyjrzeć się jego ewolucjom na przestrzeni lat – komentuje Inga Kamińska prezes Polskich Fabryk Porcelany.
Spersonalizowana porcelana
Wszystkie osoby, które odwiedzą krakowski salon, będą mogły zapoznać się nie tylko ze stałą ofertą marek Ćmielów, Chodzież i Ćmielów Design Studio - dla miłośników porcelany przygotowano również limitowane, koneserskie serie i reedycje wielu wyjątkowych naczyń użytkowych z lat 60. XX wieku m.in. filiżankę zaprojektowaną przez Wincentego Potackiego z serwisu kawowego Goplana czy wzory wazonów i mis.
Każda osoba, która pragnie zrobić sobie lub swoim najbliższym wyjątkowy prezent, ma możliwość zamówienia pojedynczych produktów z monogramami i dedykacjami.
Warto wspomnieć, że Polskie Fabryki Porcelany w swoim pierwszym, modelowym salonie, chcą wprowadzić na rynek nową jakość w komponowaniu porcelanowej zastawy stołowej. Podobne salony będą tworzone w innych miastach Polski.
luty222016
Porcelana z Ćmielowa wśród najlepszych marek świata na targach Ambiente 2016
16 lutego we Frankfurcie nad Menem zakończyło się święto amatorów światowego designu w najlepszym wydaniu – targi wyposażenia wnętrz i ogrodów Ambiente.
Tegoroczne targi były dla Polskich Fabryk Porcelany szczególne: po raz pierwszy w historii targów (i zapewne także w historii Polski) polskie wzornictwo prezentowane było na odrębnym stoisku w strefie Contemporary Design. To co roku najbardziej reprezentacyjna i najważniejsza strefa dla całego wydarzenia. Wśród najlepszych, światowych marek wyznaczających najnowsze trendy, m.in.: Ritzenhoff, Alessi, Royal Copenhagen, Kahla, LIittala czy Blomus znalazła się także polska porcelana z Ćmielów Design Studio. Ważnym wydarzeniem był także wykład wygłoszony przez Marka Cecułę- dyrektora artystycznego ĆDS dla studentów z Central Staint Martins College z Londynu.
Ćmielów i Chodzież na Ambiente obecne są od lat w sekcji Dining. W tym roku można było tam podziwiać historyczne i klasyczne kolekcje, które podobnie jak w poprzednich latach, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zagranicznych gości i kontrahentów. W sekcji Dining prezentowane były także kolekcje eksportowe obrazujące różnorodność i odmienność wzorniczą w poszczególnych krajach. Znane i rozpoznawalne kolekcje dwóch historycznych marek Polskich Fabryk Porcelany prezentowane były także w nowych, specjalnie na tę okazję zaprojektowanych dekoracjach.
Ambiente we Frankfurcie nad Menem to największe targi dóbr konsumpcyjnych na świecie. Prezentują najnowsze produkty i rozwiązania z zakresu wyposażenia wnętrz i ogrodów, a także artykułów gospodarstwa domowego i upominków. Targi podzielone są na 3 odrębne strefy tematyczne: DINING - dekoracje i nakrycia stołowe, GIVING - prezenty i upominki, LIVING - wyposażenie mieszkań i domów. Podczas poprzednich edycji ponad 4500 wystawców zaprezentowało swoje produkty 150 tysiącom odwiedzających z całego świata. Co roku pojawia się na nich także Polska Porcelana.
luty222016
Pięknych świąt tradycyjnie z Ćmielowem!
Porcelana to nie tylko dobry pomysł na świąteczne spotkanie przy stole, ale także trafiony pomysł na prezent. W przedświątecznym czasie podkreślały to także najważniejsze polskie media. Wzmianki o porcelanowych propozycjach na udany prezent pojawiały się m.in. w Newsweeku, magazynie PANI i Grazia , Wysokich Obcasach Ekstra czy w Twoim Stylu.
Polskie Fabryki Porcelany podjęły także reklamową współpracę z najlepszymi tytułami w kraju. Na łamach najlepszych i najpoczytniejszych tytułów życzyliśmy czytelnikom Pięknych Świąt – tradycyjnie z ćmielowską porcelaną. Świąteczne życzenia połączone były z prezentacją jednej z najnowszych kolekcji Ćmielowa: United Table of Europe można było odnaleźć m.in. w: magazynie Villa, Twoim Stylu, Świecie Kobiety, czasopismach: Living Room oraz Decoration&Design, a także w magazynie dla dyplomatów Ambasador.
grudzień082015
Porcelana dobrze znana
Jeden z najlepszych wnętrzarskich tytułów w kraju – magazyn „Dom & Wnętrze” poświęca ćmielowskiej porcelanie rubrykę „Akademia designu”. Na pięciu stronach magazynu możemy przeczytać o historii ćmielowskiej fabryki, przyjrzeć się najnowszym, a także historycznym projektom. W końcu jubileusz 225 lat istnienia kultowej marki nie zdarza się codziennie!
grudzień082015
Podwójny jubileusz, podwójne podsumowanie
Podsumowanie jubileuszu 225 lat Ćmielowa oraz finisaż wystawy „Zapach zapamiętany” Beaty Marii Orlikowskiej.
25 listopada w Ney Gallery & Prints w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie świąteczne z przedstawicielami czołowych, polskich mediów połączone z finisażem wystawy Beaty Marii Orlikowskiej „Zapach zapamiętany”. Wszystkie prezentowane podczas wystawy obrazy malowane były w oryginalnej, chodzieskiej porcelanie. Po obejrzeniu wystawy dziennikarze mieli okazję wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach z malowania porcelanowych świątecznych ozdób pod okiem profesjonalnych pan malarek z Ćmielowa. Tym samym podsumowano także wyjątkowy rok 225 lecia istnienia kultowej, ćmielowskiej porcelany.
Dziennikarze najważniejszych wnętrzarskich i lifestylowych tytułów w kraju spotkali się podczas finisażu wystawy Beaty Marii Orlikowskiej w warszawskiej Ney Gallery & Print. Goście w towarzystwie artystki oraz pań malarek z ćmielowskiej fabryki porcelany własnoręcznie ozdobili płynnym złotem i platyną porcelanowe ozdoby świąteczne.
Podczas spotkania podsumowano także mijający właśnie, niezwykle ważny dla Polskich Fabryk Porcelany rok 225 lecia istnienia marki Ćmielów. - Bardzo zależało nam na tym, żeby podkreślić jubileusz Ćmielowa w wyjątkowy sposób. Ten rok był dla nas nie tylko okazją do przypomnienia długiej historii i tradycji polskiej porcelany, ale także stał się inspiracją do wykonania ukłonu w stronę przyszłości. Zainicjowaliśmy pierwszy w Polsce konkurs doceniające osoby zasłużone dla polskiej ceramiki i wzornictwa PorcelaNOVA, zaprezentowaliśmy i wprowadziliśmy do sprzedaży premierowe, jubileuszowe kolekcje, a także odświeżyliśmy kilka historycznych, kultowych kolekcji. Ten rok potwierdził, że porcelana ma się dobrze. Udowodnił nam także, że wciąż ją społecznie doceniamy i o niej nie zapominamy – komentuje Inga Kamińska – Prezes Polskich Fabryk Porcelany.
Ważnym punktem spotkania było także oprowadzenie po wystawie „Zapach zapamiętany”, która była projektem wieńczącym 25-lecie pracy twórczej Beaty Marii Orlikowskiej. Poszczególne obrazy prezentowane na wystawie powstały dzięki indywidualnym zapachowym wspomnieniom zaproszonych do współpracy gości, m.in. Krystyny Kofty, Małgorzaty Niemen, Olgi Tokarczuk czy Lidii Popiel. Swoimi wspomnieniami i związanymi z nimi zapachami podzieliła się także Inga Kamińska – Prezes Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Artystka wszystkie wysłuchane wspomnienia przelała na powierzchnię kruchej, chodzieskiej porcelany. Na wystawie można więc było podziwiać zarówno obrazy jak i krótkie teksty-wspomnienia, które były dla nich inspiracją.
grudzień042015
Projekt Art Food już po raz trzeci
Już od 9 do 11 listopada w Pratt Institute w Nowym Jorku odbędzie się wystawa podsumowująca trzecią edycję projektu Art Food. Art Food to edukacyjny projekt współorganizowany przez Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie i Modus Design. Pozwala studentom uczelni wzorniczych sprawdzić swoje umiejętności podczas warsztatów projektowych w Ćmielów Design Studio. Pod okiem Marka Cecuły – kuratora projektu, studenci trzech uczelni wzorniczych: gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, londyńskiego Central Saint Martins oraz Pratt Institute z Nowego Jorku, tworzyli naczynia inspirowane formą i strukturą jedzenia w oparciu o najnowsze trendy z zakresu food designu. Efekty pracy studentów trzeciej edycji Art Food były już prezentowane na wystawie w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz podczas „British Ceramic Biennale” w Londynie, teraz czas na Nowy Jork.
Art Food jest wyjątkowym projektem edukacyjnym, który studentom uczelni wzorniczych umożliwia realizację swoich pomysłów w konfrontacji z praktycznym myśleniem przemysłowym. Ideą jest stworzenie międzynarodowego środowiska projektantów, które poprzez wymianę inspiracji oraz doświadczeń, przez trzy tygodnie współpracuje z sobą na warsztatach w Ćmielów Design Studio (ĆDS), które jest najmłodszą marką Polskich Fabryk Porcelany i innowacyjnym studiem projektowym, które działa przy fabryce w Ćmielowie. W ramach projektu studenci tworzą ceramiczne naczynia łączące sztukę i rozległą wiedzę humanistyczną. W trakcie warsztatów projektowych oraz kulinarnych sprawdzają, jakie są kulturowe aspekty spożywania posiłków oraz jak smak i sposób przyrządzania potraw wpływają na formy ich podawania. Tworzone prace znajdują swoje miejsce w przestrzeni między sztuką, a wzornictwem i choć są „wolne” od typowej funkcjonalności, ich formy są ściśle dopasowane do możliwości masowej produkcji. Uczestnicy projektu zostali zrekrutowani z trzech uczelni projektowych: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Central Saint Martins w Londynie oraz Pratt Institute w Nowym Jorku. Zwycięskie projekty-prototypy spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano w czerwcu. Tegoroczne rozwiązania wypracowane podczas warsztatów mają stanowić propozycje przeznaczone w szczególności dla szefów kuchni oraz restauracji. Część z projektów ma szansę na późniejsze wdrożenie do produkcji.
Polskie Fabryki Porcelany na wystawie „Produkt Polski”
Porcelanę z Ćmielowa i Chodzieży już od 4.11.2015 do 15.11.2015 można oglądać podczas wystawy „Produkt Polski” w poznańskim centrum handlowym City Center. Podczas wystawy można przyjrzeć się najlepszym polskim projektom graficznym, tkaninom, meblom, sprzętom gospodarstwa domowego, projektom motoryzacyjnym, modowym, biżuterii, a także polskiemu szkłu i porcelanie. Wystawa przedstawia subiektywny wybór najlepszych obiektów, które miały wpływ na współczesny kształt polskiego wzornictwa. „Produkt Polski” obejmuje najbardziej charakterystyczne przedmioty obecne w Polskiej rzeczywistości od lat 50- tych XX wieku do chwili obecnej.
Porcelana z Ćmielowa i Chodzieży jest integralną częścią zarówno historycznego jak i współczesnego polskiego designu. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. podczas wystawy prezentują kolekcje: Kropla, Future, Astra, Maria Teresa oraz Blossom.
Wystawa następnie zostanie przeniesiona do Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu, będzie można ją tam oglądać od 18-29.11.2015
listopad052015
Wystawa „Zapach Zapamiętany”
Już od 14 listopada w Ney Gallery&Prints w Warszawie będzie można oglądać niezwykłą wystawę porcelanowych obrazów - „Zapach zapamiętany”. Artystka Beata Maria Orlikowska obchodząc jubileusz 25-lecia pracy twórczej przeniosła zapachowe wspomnienia znanych i cenionych osobowości ze świata kultury, literatury, biznesu i sztuki na kruchy, porcelanowy materiał. Partnerem strategicznym projektu są Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., z którymi artystka związana jest od samego początku swojej drogi twórczej.
Zapach na porcelanie
Projekt „Zapachy zapamiętane” to część jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Beaty Marii Orlikowskiej – artystki, której działania od wielu lat inspirowane są kruchym, porcelanowym materiałem i która niemal od początku swojej pracy związana jest z fabryką porcelany w Chodzieży. Jednym z elementów obchodów jubileuszu jest projekt „Zapach zapamiętany”. Wystawę będzie można oglądać od 14 do 28 listopada w galerii sztuki Ney Gallery & Prints w Warszawie. W projekcie wzięło udział wiele znanych i cenionych nazwisk ze świata kultury, sztuki i biznesu: Krystyna Kofta, Olga Tokarczuk, Barbara Bursztynowicz, Małgorzata Foremniak, Lidia Popiel, Marek Kamiński, Małgorzata Niemen, czy jedyna w Polsce niezależna senselierka i koneserka zapachów – Marta Siembab. O swoich zapachach zapamiętanych z przeszłości opowiedziała artystce także Inga Kamińska – prezes Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Współuczestnicy projektu rozmawiali z artystką o swoich zapachowych wspomnieniach – przedstawiali swój mały, intymny, zapachowy świat. Beata Maria Orlikowska te wspomnienia „przelała” na płaszczyznę porcelany z Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” „Chodzież” S.A.
Projekt „Zapach zapamiętany” łączy sferę doznań zmysłowych z unikalnym środkiem wyrazu artystycznego – porcelanowym obrazem. Powstały efekt końcowy – delikatny obraz staje się zapisem dwóch, abstrakcyjnych światów i wspomnień.
Beata Maria Orlikowska jest autorką obrazów wykonanych w porcelanie. Jako jedna z niewielu artystek stosuje unikatowe techniki tlenkowe, pamiętające czasy dynastii chińskich Ming i Tang. To właśnie porcelanowe obrazy są najważniejszą częścią dorobku artystki. Oprócz delikatnej kreski, wyróżnia je także bogactwo tematyczne: od wizerunków architektonicznych (staropolskie dworki, przedwojenne kamienice, fragmenty ulic) i nadmorskich krajobrazów, przez portrety i akty, po abstrakcje. Właśnie skłonność ku abstrakcji doprowadziła Beatę Marię Orlikowską do jej „zapachowego” projektu. Abstrakcja to dla artystki emocje, które przywoływane są z kolei za pomocą zapachów. - Interesują mnie emocje innych ludzi – mówi artystka – dlatego pytam o „zapach zapamiętany” znane i cenione przeze mnie osoby ze świata sztuki, literatury, biznesu. W ich opowieściach szukam inspiracji do mojej twórczości – dodaje. Na wystawie porcelanowe obrazy pokazane zostaną obok oprawionych w ramy tekstów, które stały się źródłem twórczych poszukiwań.
Głównym partnerem strategicznym projektu „Zapach zapamiętany” są Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., które od samego początku drogi artystycznej Beaty Marii Orlikowskiej wspierają artystkę dostarczając twórczy materiał najwyższej jakości - porcelanę tworzoną według najstarszych, tradycyjnych i sprawdzonych technologii. Okazją do wsparcia projektu jest również jubileusz marki „Ćmielów”, która w tym roku obchodzi 225 lat istnienia.
Partnerzy:
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Koszalina.
Partner: Perfumeria Quality Missala, Rynek&Sztuka.
Partner strategiczny: Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.
listopad022015
Porcelana na wystawie Dobry Wzór 2015
Najnowsza kolekcja Polskich Fabryk Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A. - United Table of Europe inspirowana znanymi wzorami etnicznymi kilku państw Europy znalazła się wśród finalistów konkursu “Dobry Wzór 2015” organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Nasza kolekcja należy do stu najlepiej zaprojektowanych produktów i usługi na polskim rynku wybranych przez jury konkursu, które można oglądać na wystawie “Dobry Wzór 2015” prezentowanej od 23 października do 29 listopada w siedzibie IWP.
W tegorocznej edycji do finału konkursu Komisja Ekspertów nominowała sto produktów, które można zobaczyć na wystawie Dobry Wzór 2015. Projekty podzielono na kilka kategorii: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika Użytkowa i Opakowania, Nowe materiały produkcyjne. W Strefie Domu zobaczyć można najnowszą kolekcję porcelany United Table of Europe autorstwa Polskich Fabryk Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A. Inspiracją do stworzenia kolekcji była europejska wielokulturowość i estetyczny eklektyzm. Zjednoczona Europa kładzie nacisk na tolerancję, będącą odpowiedzią na eskalację konfliktów. Podążając za tym przesłaniem Polskie Fabryki Porcelany stworzyły kolekcję, w której łączą się w swej różnorodności wzory i symbole narodowe wybranych krajów m.in: Grecji, Francji, Holandii, Norwegii, Anglii, Polski. Motywy bogatych ornamentów na porcelanie zaczerpnięte są z folkloru i ludowych wzorów charakterystycznych dla tych krajów. Zobaczymy tu złoto czarne ornamentowe wzory, jak i proste biało-kobaltowe desenie. Kontynuując ideę mix&match Polskie Fabryki Porcelany prezentują kolekcję, która daje swobodę tworzenia własnych kompozycji. Łączenie naczyń z różnymi wzorami tworzy unikatową stylistycznie mozaikę kulturową o symbolicznym znaczeniu. Wspólne ucztowanie ma charakter jednoczący, a porcelana, która temu ucztowaniu towarzyszy, staje się symbolem wzajemnego szacunku i odnajdowania siły europejskiej kultury w jej wielokulturowości.
Wystawa „Dobry Wzór 2015”
Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul.Świętojerska 3/5 Warszawa
Wystawa czynna od 23 października do 29 listopada.
październik282015
„Design na tle tradycji” czyli Polskie Fabryki Porcelany na Łódź Design Festival
Właśnie zakończyła się dziewiąta edycja najważniejszego wydarzenia wzorniczego w kraju: Łódź Design Festival. To coroczny przegląd najnowszych trendów, projektów i najlepszych marek. Festiwal odwiedziło 40 000 osób, a ekspozycja Polskich Fabryk Porcelany cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Ćmielów Design Studio – najmłodsza marka Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. w tym roku podczas festiwalu zaprezentowała się retrospektywnie. Ekspozycja opowiadała o designie na tle długiej, 225-letniej tradycji i zgromadziła wielu gości. Zwiedzający wystawę mieli okazję zobaczyć też aż dwie premiery: nową odsłonę znanej i wielokrotnie nagradzanej kolekcji New Atelier: Mond Decor oraz Goplanę - starannie odtwarzaną, historyczną kolekcję z 1960 roku projektu Wincentego Potackiego.
„Design na tle tradycji” była wystawą, której stylistyka podkreślała rangę 225 lat istnienia marki „Ćmielów”. Oprócz najnowszych projektów marki Ćmielów Design Studio, m.in. kolekcji Cosmopolitan, Blossom, Navy na ekspozycji można było zobaczyć rozsławioną, nowoczesną klasykę, czyli serwis New Atelier (nagroda must have 2013), włączony w kolekcję Muzeum Narodowego w Warszawie i będący znakomitym przykładem reaktywacji dawnych, ćmielowskich fasonów w nowej aranżacji i estetyce. New Atelier został zaprezentowany w nowej odsłonie i dekoracji Mond Decor. Stał się znakomitym przykładem połączenia wielowiekowej tradycji polskiej porcelany z wyrafinowaną prostotą dekoracji i ze świadomością potrzeb młodego pokolenia. Współczesna część wystawy obejmowała natomiast projekty Ćmielów Design Studio z linii Giftware: kolekcję pogiętych naczyń, porcelanowe świecie, czy Trórkę - wazon w kształcie snopka.
Podczas Festiwalu podziwiano też historyczne, starannie odtwarzane kolekcje, które umiejscowione były na tle historycznej fotografii z fabryki ćmielowskiej fabryki. Jedną z nich jest Goplana zaprojektowana przez wybitnego projektanta Wincetego Potackiego w 1960 roku. Goplana to jeden z najbardziej charakterystycznych ćmielowskich serwisów kawowych z lat 60. XX wieku – do dziś uważana jest za ikonę polskiej ceramiki. Teraz została włączona na stałe do oferty Polskich Fabryk Porcelany, gdzie możemy podziwiać ją i kupić w aż trzech odsłonach kolorystycznych. Zwiedzający przyglądali się też innym, historycznym kolekcjom, które do dziś cieszą się powodzeniem. Dokładniej można było się również przyjrzeć kolekcji Empire, która jest oficjalną zastawą w polskich placówkach dyplomatycznych, oraz w kancelarii Prezydenta i Premiera, czy Rococo, którego projekt sięga XIX wieku.
październik262015
Porcelana z Ćmielowa i Chodzieży została Orłem Eksportu!
Polskie Fabryki Porcelany zostały uhonorowane wyróżnieniem: Orły Eksportu. To prestiżowa nagroda przyznawana przez kapitułę dziennika „Rzeczpospolitej” przedsiębiorstwom, które w ostatnim czasie w największym stopniu przyczyniły się do ożywienia rozwoju polskiego eksportu.
Polskie Fabryki Porcelany zostały nagrodzone w kategorii: „Eksportowy produkt” Według kapituły „Rzeczpospolitej” to właśnie eksport będzie w najbliższych latach motorem napędowym polskiej gospodarki. Potencjał eksportowy jest ogromny. Podczas spotkania w Kielcach oraz wręczania nagród dyskutowano m.in. o tym, jak rozwijać firmę wykorzystując potencjał eksportowy i zarazem ustrzec się przed niestabilnością zagranicznych rynków zbytu. Porcelana z Ćmielowa i Chodzieży znajduje się i cieszy się uznaniem w ponad 40 krajach na całym świecie.
październik092015
Wręczenie nagrody PorcelaNowa Danucie Duszniak
17 września w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody PorcelaNOWA Danucie Duszniak - wybitnej artystce, projektantce, prekursorce stylu New Look charakterystycznego dla ceramiki lat 60 - tych. Spotkanie odbyło się z udziałem Prezes IWP Bożeny Gargas oraz Prezes Polskich Fabryk Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A. Ingi Kamińskiej oraz zaprzyjaźnionych dziennikarzy.
Nagroda PorcelaNowa została zainicjowana przez Polskie Fabryki Porcelany z okazji 225 lat istnienia marki Ćmielów. Od tej pory co roku statuetka PorcelaNOWA przyznawana będzie jest dla osób, które w sposób szczególny swoją działalnością promują polską porcelanę.
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce 16 lipca podczas wernisażu wystawy „Od manufaktury magnackiej do przemysłu“ w kieleckim Muzeum Narodowym. Problemy zdrowotne niestety uniemożliwiły wtedy laureatce osobiste odebranie nagrody. Owacje na stojąco wzbudziło jednak wśród gości nagranie, podczas którego projektantka dziękuje za przyznanie nagrody.
Podczas spotkania w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Pani Danuta Duszniak oraz obie Panie Prezes potwierdziły rozpoczęcie współpracy projektowej nad rekonstrukcją historycznych wzorów z kolekcji Danuty Duszniak, które zdaniem Ingi Kamińskiej – Prezes Polskich Fabryk Porcelany zdecydowanie wyprzedzają swoją epokę i są dziś przykładem współczesnego wzornictwa najwyższej próby. Niektóre z projektów laureatki można było podziwiać podczas niewielkiej wystawy zaaranowanej w Instytucie specjalnie na tę okazję. Zaprezentowano także jedną z najnowszych kolekci Ćmielowa – United Table of Europe.
wrzesień182015
Projekt Art Food już po raz trzeci w Ćmielów Design Studio
Art Food to projekt edukacyjny organizowany przez Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. Pozwala studentom uczelni wzorniczych sprawdzić swoje umiejętności podczas warsztatów projektowych w Ćmielów Design Studio. Tam, pod okiem projektantów, studenci trzech uczelni wzorniczych: gdańskiego ASP, londyńskiego Central Saint Martins oraz Pratt Institute z Nowego Jorku, tworzą naczynia inspirowane formą i strukturą jedzenia w oparciu o najnowsze trendy z zakresu food designu. W tym roku Ćmielów Design Studio powitało jedenastoosobową grupę uczestników III edycji projektu Art Food.
Art Food jest wyjątkowym projektem edukacyjnym, który studentom uczelni wzorniczych umożliwia realizację swoich pomysłów w konfrontacji z praktycznym myśleniem przemysłowym. Ideą jest stworzenie międzynarodowego środowiska projektantów, które poprzez wymianę inspiracji oraz doświadczeń, przez trzy tygodnie współpracuje z sobą na warsztatach w Ćmielów Design Studio (ĆDS). Podczas spotkań studenci wraz z Dyrektorem Artystycznym ĆDS i Liderem Projektu – Markiem Cecułą tworzą porcelanowe naczynia, które swoją formą i charakterem podkreślają estetyczne walory jedzenia, jego smak, fakturę, kształt. Art Food to zatem projekt rozgrywany na wszystkich zmysłach – próbując je uchwycić i zamknąć w porcelanowo-kulinarnej formie uczestnicy projektują zaskakujące i ciekawe naczynia, podkreślając zarazem nierozerwalny związek porcelany z tym, co i jak na niej podajemy. Także codzienna praca w ĆDS to tworzenie odważnych, współczesnych propozycji, implikowanie nowego, świeżego podejścia do projektowania i produkowania porcelany. - Formuła działania Ćmielów Design Studio opiera się m.in. na edukacji z zakresu porcelanowego wzornictwa, procesu produkcyjnego oraz na wdrażaniu odważnych projektów, które zmieniają nieco stylistykę aranzacji polskich stołów. Dlatego właśnie projekt Art Food jest dla nas co roku naturalną decyzją, bo zarówno studenci od nas, jak i my od młodych talentów, z ich poczucia estetyki wciąż możemy wyciągnąć bardzo dużo – komentuje Inga Kamińska – Prezes Polskich Fabryk Porcelany.
Uczestnicy projektu zostali zrekrutowani z trzech uczelni projektowych: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Central Saint Martins w Londynie oraz Pratt Institute w Nowym Jorku. Zwycięskie projekty-prototypy porcelanowych projektów spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano w czerwcu. Jedenastu uczestników tegorocznej – trzeciej edycji projektu ma zaproponować oryginalne projekty obiektów ceramicznych i akcesoriów stołowych, które swoim wzornictwem wejdą w estetyczną interakcję z serwowanymi przystawkami. Rozwiązania mają stanowić propozycje w szczególności dla szefów kuchni oraz restauracji. Zwycięskie 11 projektów, które aktualnie są prototypowane i udoskonalane podczas warsztatów, wykładów i indywidualnych spotkań ma spore szanse na wdrożenie.
Projekty studentów, jak co roku, będą prezentowane podczas wystaw w Polsce i za granicą m.in. w Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, angielskim Stoke-on-Trent, gdzie będzie można oglądać ją podczas British Ceramic Biennial. Na końcu efektom projektu Art Food przyjrzeć się będzie można w Nowym Jorku – dokładna data i miejsce ekspozycji są jeszcze ustalane.